"Seçimlerin iptali halinde ekonomik kaos çıkar.."

11.04.2019         

İstanbul'da önceki gün bir araya gelen CHP'nin 81 İl Başkanı, dün eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdiler. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, il binasında yaptığı basın toplantısında YSK?ya yapılan 7 maddelik çağrıyı açıkladı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güneşhan, seçimlerin yenilenmesini beklemediklerini ifade ederek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın kısa süre içerisinde verilmesini beklediklerini söyledi. Seçimlerin iptal olmasına dönük görüşlerini aktaran Güneşhan; "Seçimlerin iptali halinde büyük bir ekonomik kaos çıkar. Yatırımlar durur, döviz kurları artar, insanlar işsiz kalır" dedi.

 CHP İl Başkanları, önceki gün İstanbul’da bir araya gelerek düzenlenen basın toplantısında YSK’ya çağrıda bulunmuşlardı. Çağrının ardından, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP İl Binası’nda yapılan basın toplantısında 81 İl Başkanı ile eş zamanlı olarak, YSK’ya yapılan 7 maddelik çağrıyı açıkladı. Toplantıya, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, CHP Belediye Meclis üyeleri, İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Gazetecilerin İstanbul süreci ile ilgili sorularını yanıtlayan İl Başkanı Güneşhan, yeniden seçim yapılması talebinin de ‘reddedileceğine’ inandıklarını belirterek; “Çünkü hiçbir haklı gerekçe, hiçbir somut delil ortaya konulmamıştır. Biz bu vesile ile YSK`ya tekrar çağrıda bulunarak seçim sonuçlarının açıklanmasını ve seçimin kazananı olan Ekrem İmamoğlu`na mazbatasının verilmesini istiyoruz” dedi. Güneşhan, seçimlerin iptal olması durumunda CHP’nin nasıl bir tavır sergileyeceği sorusuna; “İtirazlar yapılmıştır, geçersiz oylar tek tek sayılmıştır. Buna rağmen 14 bin üzerinde arada bir fark var. Ki ıslak imzalı tutanaklar seçimlerin tapusudur. Orada sandık kurulu başkanları, siyasi parti temsilcilerinin imzaları vardır. Tekrar seçimlerin yenilenmesi gibi bir durum mümkün değildir. Olması halinde ise büyük bir ekonomik kaos çıkar. Ki bundan herkes mağdur olur. Yatırımlar durur, döviz kurları artar, insanlar işsiz kalır. Böyle bir şeyin olmasını hiç kimse istemez” dedi. Güneşhan; “Ekrem İmamoğlu`nun mazbatasını almasının önünde bir engel kalmamıştır. YSK, bugün veya yarın İmamoğlu`nun mazbatasını verir diye düşünüyoruz” dedi.

 
“YSK yasalara uymak zorundadır”
CHP`li 81 İl Başkanı olarak eş zamanlı gerçekleştirilen açıklamada Güneşhan; “1- YSK yasalara ve benzer olaylara karşı aldığı kararlara uymak zorundadır. 2- YSK seçimlerde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasadışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. 3- YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. 4- YSK, demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. 5- YSK, hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahiplerinin üstünlüğü mü buna açıkça cevap vermek zorundadır. 6- YSK`nda hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Bunu demokrasiden yana kararları ile göstermek zorundadırlar. 7- İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurdukları kumpası YSK, bozmak durumundadır. Bu YSK`nın tarihsel bir sorumluluğudur” dedi.
 
“Seçim yapılması talebinin ‘reddedileceğine’ dair inancımız sonsuzdur”
İstanbul’da gerçekleştirilen İl Başkanları toplantısı ile ilgili konuşan Güneşhan; "81 İl Başkanı olarak, İstanbul İl Başkanlığımızda açıklama yaptık. Toplantı, Ekrem İmamoğlu`nun kazanmış olduğu seçimler nedeniyle mazbatasının bir an önce kendilerine verilmesi ile ilgiliydi. İstanbul`da gerçekten seçim sonuçları sonrasında insanlarda bir mutluluk, güler yüz var. Tabi haklı olarak birazda tedirginlik var. Çünkü YSK`nın bir an önce karar vermesi bekleniyor. AKP`nin tüm seçimde kullanılan oyların sayılması ile ilgili YSK`ya bir itirazı olmuştu, YSK`da bu itirazı ‘ret’ etmişti. Biz yeniden seçim yapılması talebinin de ‘ret’ edileceğine dair inancımız sonsuzdur. Çünkü hiçbir haklı gerekçe, hiçbir somut delil ortaya konulmamıştır. Tamamen kendileri üretmekte ve yaratmaktadırlar. Biz bu vesile ile YSK`ya tekrar çağrıda bulunarak seçim sonuçlarının açıklanmasını ve seçimin kazananı olan Ekrem İmamoğlu`na mazbatasının verilmesini istiyoruz. İstanbul`da sokaktaki vatandaşlarla da bir araya geldik. İnsanlarda tek beklenti adayımız Ekrem İmamoğlu`na mazbatasının bir an önce verilmesi ve işe başlamasıdır" dedi.
 
“Seçimlerin iptal olabilme ihtimali sıfırdır”
Gazetecilerin seçimlerin iptal olması halinde CHP`nin nasıl bir tavır sergileyeceği’ sorusuna yanıt veren Güneşhan; "Bu konuda bir görüşme olmadı. Bunun olabilme ihtimali sıfırdır. İnsanların keyfine göre karar verme durumu olamaz. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise; Türkiye Cumhuriyeti 3. Veya 4.sınıf bir devlet değil ise; YSK`da üzerine düşen görevi yapmak zorundadır. Bu seçeneği aklımıza getirmiyoruz, getirmek bile istemiyoruz. İtirazlar yapılmıştır, geçersiz oylar tek tek sayılmıştır. Buna rağmen 14 bin üzerinde arada bir fark var. Ki ıslak imzalı tutanakları sandıkların tapusudur. Orada sandık kurulu başkanları, siyasi parti temsilcilerinin ortak imzaları vardır. Seçimlerin iptal olması noktasındaki söylentilere kimsenin kafasını yormasını gerektirecek bir durum yok. Böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Böyle bir şeyin olabilmesi için Türkiye`nin tam bir diktatörlük ile yönetilmesi gerekmektedir. Yargıyı ortadan kaldırmak, seçimleri artık hiç yapmamak gerekir. Çok daha farklı bir ortamda olması gerekiyor Türkiye`nin. Şu an seçimler YSK kontrolünde yapılmıştır. Geçmişe dönük 3-5 oyla kazanılmış seçimler vardır. Tekrar seçimlerin yenilenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.  Olması halinde ise büyük bir ekonomik kaos çıkar. Ki bundan herkes mağdur olur. Yatırımlar durur, döviz kurları artar, insanlar işsiz kalır. Böyle bir şeyin olmasını hiç kimse istemez. Ama biz YSK`nın Ekrem İmamoğlu`nun mazbatasının vereceğine inanıyoruz" dedi.
 
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili çok ciddi ihbarlar geliyor”
İstanbul Belediyesi ile ilgili kendilerine çok ciddi ihbarların geldiğini belirten Güneşhan; "Burada hukuki bir dayanakları yok. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili çok ciddi ihbarlar geliyor. Kamuda da çok dürüst, namuslu, ahlaklı bürokratlar ve çalışanlar var. Bu insanların İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bizlere aktardıkları çok ciddi bilgiler ve görüntüler var. Bu noktada biz Ekrem İmamoğlu`nun biran önce mazbatasının verilmesini istiyoruz. Mazbata alındıktan sonra da gerekli soruşturmaları başlatacaktır kendisi. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden çok ciddi miktarlarda kaynakların özellikle tarikatlara, vakıflara aktarıldığı çok açık ve net bir şekilde ortaya kondu. AKP`nin çok ciddi bir şekilde beslendiği bir Büyükşehir Belediyesiydi burası, bunu çok iyi biliyoruz. Bunlar artık belgelerle de ortaya kondu. Artık bunlardan mahrum kaldılar. Şuan da İstanbul İl Başkanlığımıza çeşitli iddialar geliyor. Arkadaşlarımız bu iddiaları mazbata alındıktan sonra araştıracaklar. Ortada bir suç var ise; kim suçluysa da gereğini yerine getireceklerdir” dedi. 
 
“İmamoğlu`nun mazbatasını almasının önünde bir engel kalmamıştır”
İmamoğlu`na mazbatasının 13 Nisan tarihine kadar verilebileceğini ifade eden Güneşhan; "Artık seçim sonuçları netleşti, sadece seçim iptali ile ilgili hakkı kullanıyor. Büyükçekmece`de başkan mazbatasını aldı ama seçimin iptal edilmesi ile ilgili bir başvuru var. Ekrem İmamoğlu`nun mazbatasını almasının önünde bir engel kalmamıştır. YSK, bugün veya yarın İmamoğlu`nun mazbatasını verir diye düşünüyoruz. İtirazların son tarihi 13 Nisan 2019 tarihidir" dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER