"Şehir hastaneleri sağlığı özelleştirme projeleridir"

14.02.2018         

Türk Tabipler Birliği (TTB) yayınladığı raporda şehir hastanelerinin 'sağlıkta kaos yaratacağı, fark ücreti getireceği ve katkı-katılım paylarının yükselerek iş yükünü arttıracağı' açıklamasında bulundu. Çanakkale Türk Tabip Odası Şube Başkanı Dr. Güleda Erensoy, şehir hastaneleri hakkında kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını ifade ederek; "Şehir hastaneleri projeleri tam bir sağlığın özelleştirme projesi" dedi.

 TTB, şehir hastaneleriyle ilgili hazırladığı raporda, hazırlıksız, baskıyla, politik ve ekonomik beklentilerle açılan şehir hastanelerine giden hastaların fark ücreti ödeyeceği, sağlığın daha da pahalılaşacağını açıklamıştı. Raporda, büyük maliyetlerle yapılan devasa hastanelerin acil servislerinde hekimlerin acil hastalara ulaşamadığı belirtilerek, hasta yatışı yapılması konusunda yönetimin yaptığı baskıların büyük sorunlar getirdiği bilgisi verildi. Konu ile ilgili olarak Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, şehir hastanelerinin kamuyu ve devleti tamamen zarara uğrattığını iddia etti. Şehir hastanelerinin getirdiği olumsuzlukları kamuoyunda anlatmak için çalışmalara başladıklarını belirten Erensoy, 26 Şubat Pazartesi günü Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve Deniz Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zencir’in konuşmacı olarak katılacağı panel gerçekleştireceklerini dile getirdi. Şehir hastanelerinin öncelikle sağlıkta özelleştirme projesi olduğunun altını çizen Erensoy; “Bu hastaneler kamu, özel işletme ortaklığında olduğu için zaten devleti en başından itibaren zarara uğratıyor. Köprü projelerinde olduğu gibi ‘rant’ sağlayan bir takım gruplar olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda üstü kapalı bir biçimde özelleştirmeyi de beraberinde getiriyor. Yani proje için tam bir sağlığın özelleştirme projesi diyebiliriz” dedi.

  
“Şehir hastanelerini hastanın faydasına işletmek çok zor”
Şehir hastanelerinden oluşan zararın halkın cebinde çıkacağını belirten Erensoy; “Bu zararı karşılayacak olanda ‘hasta olan herkes’ olacak. Dolayısı ile şehir hastaneleri gerçekten halka karşı yapılmış proje. Biz, bu yüzden şehir hastanelerine sonuna kadar karşıyız. Çanakkale’deki şehir hastanesi formatında yapılan bir hastane. Bu boyuttaki hastaneleri gerçekten işletmek çok zor. Özellikle hastanın faydasına işletmek çok zor. Sağlık çalışanları içinde geri dönüşümü çok kötü” dedi. 
 (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER