"Şehirle bütünleşmiş bir proje"

19.04.2019         

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Eski Askeri Hastanede yapılacak olan projeden bahsetti. Bakanlığın, kültür mirası değerleri ayağa kaldırmaya çalıştığını söyleyen Dokuz; "Buranın restorasyon ihalesi yaklaşık 1 milyona yakın bedelle yapıldı. Burası, Çanakkale Savaşlarında hastane görevi gördüğü için buranın bir bölümü Sağlık Müzesi ve çeşitli sanat galerilerinin olduğu, sosyal ünitelerin, yaşam alanlarının olduğu bir merkez olacak" dedi.

 Geçtiğimiz Ağustos ayında Eski Askeri Hastane bahçesinde yangın çıkmış ve çok sayıda ağaç yanmış, birçok ağaç da yangında zarar görmüştü. Ardından Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman mühendisleri yangın bölgesine gelerek, yangında zarar gören ağaçların kesilmesi gerektiğini bildirmişlerdi. Geçtiğimiz Pazartesi günü de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bahçede ağaçların temizlenmesi çalışması başladı. Ağaçların kesildiğini gören vatandaşlar, çevre örgütleri ve belediye yetkilileri duruma müdahale etmiş, yangında zarar görmeyen ağaçların da kesildiğini ifade etmişlerdi. Daha sonra orman mühendisleri tekrar alana gelerek, ağaçların yeniden tespit etmiş ve ağaç temizleme çalışmaları yeniden başlamıştı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, hem yangın hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Eski Askeri Hastane’de yapılacak projeden bahsetti. Ağaç temizleme çalışmalarıyla ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Dokuz; “Bizim yaptığımız temizlik çalışmaları doğrudur.  Ağaçların temizlenmesi aşamasında bizi uyaran vatandaşlarımıza da tek tek teşekkür ediyorum. Kendileri çok güzel bir duyarlılık örneği göstermişlerdir” dedi. Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından planlanan ve Eski Askeri Hastane’de hayata geçirilecek olan proje hakkında ise; “Bu alanın ihya edilmesiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı çok ciddi adımlar attı. Buranın restorasyon ihalesi yaklaşık 1 milyona yakın bedelle yapıldı. Burası, Çanakkale Savaşlarında hastane görevi gördüğü için buranın bir bölümü Sağlık Müzesi olacak. Bir bölümü, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili özel ihtisas kütüphanesi olacak. Bir bölümü, sanat galerilerinin olduğu, sosyal ünitelerin, yaşam alanlarının olduğu bir merkez olacak. Yani bu şehir ile bütünleşmiş ve hayat bulacak bir mekan oluşturmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 


“Şehir ile bütünleşmiş ve hayat bulacak bir mekan oluşturmaya çalışıyoruz”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz; “Eski Askeri Hastane, yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda bulunuyor. Bu bina, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza Milli Savunma Bakanlığı’ndan tahsis edileli bir yıl oldu. Bu alanın ihya edilmesiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı çok ciddi adımlar attı. Buranın restorasyon ihalesi yaklaşık 1 milyona yakın bedelle yapıldı. Burası, Çanakkale Savaşlarında hastane görevi gördüğü için buranın bir bölümü Sağlık Müzesi olacak. Bir bölümü, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili özel ihtisas kütüphanesi olacak. Bir bölümü, sanat galerilerinin olduğu, sosyal ünitelerin, yaşam alanlarının olduğu bir merkez olacak. Yani bu şehir ile bütünleşmiş ve hayat bulacak bir mekan oluşturmaya çalışıyoruz. Burası, yıllardır metruk bir haldeydi. Şuan, Sarıçay’ın yanında, Çimenlik Kalesi’nin arkasındaki Efrat Okulu var. Bakanlığımız, bu kültür varlıklarını ayağa kaldırmaya çalışıyor. Burada, bu proje için adım atıldı. Geçen yıl istemediğimiz bir yangın meydana geldi, kimse istemiyordu ama oldu. Bizim artık buraya sahip çıkmamız gerekiyor, bu alanı korumamız gerekiyor. Ağaçların temizlenmesi aşamasında bizi uyaran vatandaşlarımıza da tek tek teşekkür ediyorum. Kendileri çok güzel bir duyarlılık örneği göstermişlerdir” dedi. Dokuz ayrıca, söz konusu alanın TOKİ’ye  devredileceği ile ilgili iddiaların ise asılsız olduğunu vurguladı. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER