"Sesimizi yükseltiyoruz"

23.11.2021         

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetli Mücadele Günü öncesinde, İskele Meydanı'nda stant açan Ekmek ve Gül Grubu, "Biz kadınlar, mücadelemizin verdiği heyecanla ve emeğimizden gelen umutla, eşitsizliğe, yoksulluğa, geleceksizliğe ve ırkçılığa karşı sesimizi yükseltiyoruz" dediler.

Ekmek ve Gül Çanakkale Ekibi, dün İskele Meydanı`nda açtığı ve bugün de devam edecek stant ile hem kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetli Mücadele Günü öncesindeki taleplerini dile getirmelerini sağlıyor, hem de kadına yönelik şiddetin kader olmadığını dile getiriyor. Çok sayıda kadının ziyaret ettiği stantta, "Kurduğu sömürü düzeniyle, şiddeti, eşitsizliği üreten kapitalizme ve ataerkil, gerici değerlere, "tek adam, tek parti" yönetiminin cinsiyetçi politikalarına, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa ve kazanılmış haklarımızın yok edilmesine karşı; en yakınımızdaki kadınlarla el ele verelim... Dayanışmayı büyütelim, örgütlenelim, değiştirelim; yarın değil şimdi, yalnız değil hep beraber diyerek mücadele edelim" denildi.
"İstanbul Sözleşmesi`nin feshi iptal edilsin"
Yapılan açıklamada, "Kadınların hayatın her alanında eşit temsilini sağlamak ve gerçek eşitliği hayata geçirmek için somut adımlar atılsın. 8 saatlik iş günü, güvenceli istihdam, insanca yaşanacak ücret ve koşullar sağlansın. İstanbul Sözleşmesi`nden çekilme kararı iptal edilsin. Fiziki, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddetle ilgili acil eylem planı oluşturulsun. 7/24 çalışacak, etkin bir "Alo Şiddet Hattı" kurulsun, her yüz bin nüfusa en az bir cinsel şiddet kriz merkezi açılarak şiddetle ilgili ulusal mücadele ağı bir an önce hayata geçirilsin. Her semt ve iş yerine, nitelikli, ücretsiz kreş açılsın" denildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER