"Sivil toplum Susturulamaz"

23.12.2020         

TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin 43 maddelik kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi bekleniyor. Kanun teklifinde Yardım Toplama ve Dernekler Kanunlarında yapılan değişiklikler ile mevcut dernek ve vakıfların yardım toplama faaliyetleri ve örgütlenme özgürlüğüne kısıtlamalar getiriliyor ve teklif, İçişleri Bakanlığının dernekler üzerindeki siyasi vesayetini sağlayacak yeni düzenlemeler içeriyor. Yapılan bu kanun teklifine Çanakkale dahil Türkiye'nin dört bir yanında tepki geldi...

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin kanun teklifi, ismi ile alakasız olarak sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerine kısıtlamalar içeriyor. 2860 sayılı `Yardım Toplama Kanunu` kapsamında yeni düzenlemeler de getiren kanun teklifine göre internet ortamında yardım kampanyası düzenlenmesinin cezası 200 bin liraya kadar artırılıyor. TBMM Adalet Komisyonunda görüşülerek TBMM Genel Kuruluna sevk edilen kanun teklifinin bu hafta görüşülmesi bekleniyor. Çanakkale dahil Türkiye`nin dört bir yanında bulunan dernek ve STK`lar, meclise giren bu kanun teklifinin yapılmamasını talep ederek imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasında 376 derneğin imzası bulunuyor. 
 
Dernek, STK ve vakıflardan ortak açıklama
İmza kampanyası kapsamında yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "TBMM Adalet Komisyonunda görüşülerek TBMM Genel Kuruluna sevk edilen ve 6 kanunda değişiklik öngören 43 maddelik `Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi`, başta Anayasa olmak üzere bağlı olduğumuz uluslararası insan hakları sözleşmelerine ve edinilmiş müktesep haklara aykırıdır. Teklifin amacı ve ismi ile hiç ilgisi olmadığı halde, Yardım Toplama ve Dernekler Kanunlarında yapılan değişiklikler ile mevcut dernek ve vakıfların yardım toplama faaliyetleri ve örgütlenme özgürlüğü ciddi şekilde kısıtlanmakta ve İçişleri Bakanlığının dernekler üzerindeki siyasi vesayetini sağlayacak yeni düzenlemeler içermektedir. Teklifin aynen yasalaşması durumunda, başta insan hakları dernekleri olmak üzere, kadın hakları, mülteci hakları, çocuk-gençlik hakları ve LGBTİ+ hakları alanında faaliyet gösteren dernek ve vakıflar, çeşitli hukuk dernekleri, sosyal mücadele yürüten dernekler ile sosyal yardım için fon kaynakları kullanan dernekleri, hemşeri dernekleri, spor kulüpleri, farklı inanç gruplarının dernek ve vakıflarının tümü tek imza ile kapatılma riskiyle karşılaşacak, bu konuda açılacak idari davalar yıllarca süreceği için pratikte `hızlı kapatma` prosedürü yaratılmış olacaktır. İmzası bulunan sivil toplum örgütleri olarak ekte kapsamlı olarak temel itiraz sebeplerini belirttiğimiz tekliften dernekler, vakıflar ve yardım toplama ile ilgili maddelerin geri çekilmesini, sosyal tarafların görüşleri alınmadan bu tarz tekliflerin yapılmamasını talep ediyoruz."
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Hocalar bir bir ayrılıyor
11.01.2021    1607
Kupa'da kuralar çekiliyor!
14.01.2021    1086
ERKEKLER DE AĞLAR!
10.01.2021    866
Çanakkaleli ne istiyor?
11.01.2021    865