"Siyanürlü maden projesinin iptali için mücadeleye devam edeceğiz"

08.01.2020         

Kazdağları'nda yapılmak istenen talana karşı Ankara'dan Çanakkale'ye yürüyüş yapmak isteyen ekoloji aktivistlerinin ilk duruşması görüldü. 10 ekoloji aktivistinin yargılandığı dava 4 Mart'a ertelendi.

 Kazdağları İstanbul Dayanışması olarak 5 Ekim 2019’da Alamos Gold’un iştiraki olan Doğu Biga  Madencilik’in Kirazlı-Balaban bölgesindeki siyanürlü altın madenciliği ruhsatının iptali için Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndan ‘Kazdağları ve Gelecek Yürüyüşü’ başlığıyla Ankara’ya doğru yürümek isteyen ekoloji aktivistleri yürüyüşün ilk parkurunun bitiminde, yani 12. kilometresinde Maltepe sahilinde gözaltına alınmışlardı. Ertesi gün serbest bırakılan yürüyüşçüler ve birçok başka katılımcı, 10 Ekim 2019 Perşembe sabahı, 5 yıl önce 10 Ekim tarihinde saat 10:04 Ankara’nın ortasında gerçekleşen katliamda ölenleri de andıkları yürüyüşe dair basın açıklamasının devamında, yeniden yürüyüşe geçmek istedikleri için tekrar gözaltına alınmışlardı.  “Kazdağları ve Gelecek Yürüyüşü”ne katılan Baran Doğan, Canan Hakko, Cenk Usta, Harun Özgür Turgan, Koray Türkay, Murat Akbaş, Onur Akceylan, Önder Yılman ve Ulvi Kaan Meriç’in davası dün İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi, 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İlk savunmalarını yapan doğa savunucuları, bütün yurttaşlara temiz çevrede yaşama hakkı ve bunu koruma yükümlülüğü veren Anayasa’nın 56. Maddesi çerçevesinde, Kazdağları’nda ve diğer illerde gerçekleşen doğa katliamlarına dikkat çekmek için yürüyüş yaptıklarını ve yine Anayasa’nın 34. maddesinden doğan haklarını kullandıklarının altını çizdiler. İfadelerden sonra duruşma 4 Mart 2020, saat 10:30’a ertelendi.

 
“Mücadele sürecek”
Duruşmaya katılan CHP Milletvekili Ali Şeker, davanın savunma avukatlarından Onur Cingil ve yargılanan doğa savunucularından Murat Akbaş duruşma sonrasında bir açıklama yaparak, davanın takipçisi, savunucusu olacaklarını ve mücadelenin süreceğini ifade ettiler.  Kazdağları İstanbul Dayanışması tarafından yapılan açıklamada; “Kazdağları’nda 26 Temmuz 2019 tarihinde başlayan nöbet eylemimiz kış koşullarına rağmen sürdürülmekte, 6. ayını doldurmak üzeredir. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli doğal bölgelerinden olan Kazdağları, siyanürlü altın madenciliği ve diğer madencilik faaliyetleri ile büyük bir tehdit altındadır. Tüm Türkiye’nin yaşanan orman katliamına gösterdiği tepki ve süren direniş sayesinde Alamos Gold firmasının madencilik ruhsatı yenilenmedi ama iptal de edilmemiştir. Süreç sürüncemede bırakılarak, direnişin bitmesi, konunun unutulması için beklenilmektedir. Bizler, her koşulda, Kirazlı’daki siyanürlü madencilik projesinin iptali için mücadelemize devam edeceğiz.  Tüm kamuoyunu Kazdağları’ndaki direnişi unutmamaları ve desteklerini sürdürmeleri için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz” denildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER