"Soma" davasından erteleme çıktı

12.01.2018         

2014 yılında yaşanan Soma katliamı sonrasında Salı-Çarşamba günleri görülen dava, 6 kişinin tutukluluğunun devamına ve Mart ayına ertelendi. Davaya destek veren Tüm Emekli Sen Şube Başkanı Emin Ergun, davada yaşananları gazetemiz Çanakkale OLAY'a anlattı.

 2014 yılında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Eynez Maden İşletmesinde 310 işçinin ölümüne yol açan maden katliamı, Salı ve Çarşamba günleri Akhisar Ağır Ceza mahkemesindeki duruşmada görüldü. Davaya Çanakkale’den Tüm Emekli Sen üyelerinden destek geldi. Tüm Emekli Sen Şube Başkanı Emin Ergun, davada yaşananları anlatırken, aralarında maden sahibi ve mühendislerinin de bulunduğu 6 kişinin tutukluluğuna karar verildiğini belirtti. Tüm Emekli Sen Şube Başkanı Ergun; “Akhisar ağır cezadaki duruşmada adeta hukuk dersi verildi. Oradaki ölen madencilerin avukatları savunma yapmadılar da sanki mahkeme heyetini yargıladılar. Halktan katılım oldukça yoğundu. Ve yoğunluğun dışında mücadeleye direk katıldılar. Orada bu işleri düzenleyen, çoğu kişinin adını bile duymadığı ama çok büyük işler başaran Sosyal Haklar Derneği diye bir dernek var. Yazın yaz okulları açmışlar. Veliler önceleri demişler ki ‘tamam bizim çocuklarımız yaz okullarına gitsinler ama aynı zamanda kuran kursuna da gönderelim’ ama aradan bir ay geçmeden çocuklar da ailelerine ‘biz kuran kursuna gitmeyeceğiz’ demişler. Bu insanlar böyle işler başarmışlar. Dava ertesi gün de devam etti. Ertesi günkü yargılamanın sonucunda tutuklu sanıkların tutukluluğuna devam kararı verildi. Dava Mart’ın 26’sına ertelenmiş. Biz oraya İda ve Fikir Kulüpleri Federasyonu gençleriyle beraber gittik. Güzel bir şey oldu ama keşke Çanakkale’den daha çok insan gidebilseydi de herkes izleyebilseydi. Dava Salı ve Çarşamba günü yapıldı, 6 maden sahipleri ve mühendislerden tutuklu var” dedi.


“Avukatlar, şirkete ders verdi”
Davaya katılım gösteren İda Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada; Görülen davada aileler için gönüllü avukatlık yapan tüm avukatların şirkete ders verir şeklindeki maden ocağı teknik bilgileri ve tüm hak ve hukuka sahip kararlı tutumları dikkat çekiciydi. Eynez maden ocağının sunulan plan görselleri sanık sandalyesinde oturan şirket üst düzey yetkilileri için bir eğitim niteliğindeydi. Ailelerin avukatları bu kadar teknik bilgiyi içeren bir davanın sonuç aşamasına gelmesine yakın heyetin değiştirilmesini yanlış bulduklarını ayrıca karar için savcı mütealasının beklenmesinin boş bir zaman kaybı olduğunu dile getirdiler. Mahkeme heyetine büyük bir kararlılık ve bilgi donanımıyla tüm süreci yeni baştan anlattılar. Madenle ilgili teknik bilgi, mahkeme sürecinin işleyişinde görülen aksaklıklar, aileler ve avukatlara uygulanan siyasi ve psikolojik baskılar, sanıkların ve şirket avukatlarının aileler ve işçileri küçümser tavırları, içinde bulunan hukuksal zemine yönelik tüm ayrıntılar mahkeme heyetine iletildi. Dava 17:00`den sonra ailelerin dinlenmesiyle devam ederek 19:30 da son buldu. 10.01.2018 de davanın 68’inci oturumuna devam edileceği kararıyla 67’inci oturumu kapatıldı” denildi.   
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER