"Son 5 yılın en kötü aralık ayını yaşıyoruz"

21.12.2017         

Altın, son zamanların zam şampiyonu olma rekoruna devam ediyor. Son günlerdeki altın fiyatlarını değerlendiren kuyumcu esnafı, vatandaşın altına olan ilgisinin azaldığını belirterek; "Son 5 yılın en kötü aralık ayını yaşıyoruz" dedi.

 Vatandaşların bir yatırım aracı olarak kullandığı altın, kış sezonunda artan fiyatı ile rekor kırarken, tüketicilerin ilgisizliği ile karşılaşıyor. Yeni evlenenlerin, düğünlere gidenlerin ve yastık altı olarak kullanmak isteyenlerin bir numaralı yatırım aracı olan altın için kuyumcu esnafları gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirmelerde bulundular. Doların ve dövizin düşmesi altını da etkilediğini belirten Fatih Akçaman, “Geçtiğimiz aylarda yaşanan gerilimler ve olağan durumlar itibari ile yükselişe geçmiş olan doların etkisiyle altında da bir ara yükselme olmuştu. Ama son zamanlarda ekonominin ve dövizin sakinleşmesi dolayısıyla altın da 15 gün öncesine göre biraz düştü. Bizim gibi kuyumcuların genel işi düğün zamanları olur. Sektörün en hareketli zamanları, yazın düğün zamanlarıdır. Kuyumculara ya düğün yapanlar ya da düğüne gidenler daha çok uğruyor. Kış sezonunda da daha çok fantezi ürünler alıcı buluyor yani künye, küpe, bilezik gibi. Ya da yatırıma ağırlık verenler geliyor. Altına yatırımın zamanı yok kışın, yazın hiç fark etmiyor. Altın, her zaman uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Mesela müşteriler geliyor, altın almak istiyor ama bir, iki ay sonra bozdurmak için, işte o zaman ben genelde tavsiye etmiyorum. Çünkü bu bir risktir, iki ay sonra, dört ay sonra altının ne durumda olacağını kimse bilemez. Bizim Türk milleti altına yatırımı seven bir millet. Onun için 35, 40 yaş üstü vatandaşlar daha çok rağbet gösteriyor. Döviz ve dolardan daha kullanışlı ve en güzel yatırım aracı altındır” dedi.

 
“Yastık altındakiler meydana çıkartılıyor”
Bir diğer kuyumcu esnaf Mehmet Halil Kaya ise altın ile ilgili değerlendir-melerde bulundu. Vatandaşların altına olan ilgilerinin azaldığını belirten Kaya; “Bu aylarda altına talep olmuyor. Son 5 yılın en kötü aralık ayını yaşıyoruz. Şuan yatırımdan daha çok vatandaşlar dükkana altın bozdurmak için geliyorlar. Kısaca yastık altındakiler meydana çıkartılıyor. Artık vatandaşlar eskisi gibi altına rağbet göstermiyorlar. Eskiden bu aylarda yılbaşı için mücevherat alınıyordu, ama şimdi mücevherat için bile dükkana uğrayan yok. Ülke olarak Avrupai görünmeye çalışan bir ülke olduk. Sevgililer bile artık gül ile mutlu olmaya çalışıyorlar. Altın 160 liradan 156 liraya kadar düştü ama yılbaşından sonra 200 lirayı görme ihtimali var altının” dedi. 
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER