"Suyumuzu vermeyeceğiz"

15.02.2018         

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Atikhisar Havzası'nda incelemede bulunmuş ve onlarca dönümlük alan içerisinde kesilen ağaçların görüntüleri büyük tepki toplamıştı. Başkan Yardımcısı Ünüvar, Atikhisar Havzası için belediyenin çalışma içerisinde olduğunu belirterek, kentin her yerinde donatılacak görseller ve dağıtılacak bilgilendirme ilanları ile Atikhisar için kamuoyu oluşturacaklarını açıkladı. Ünüvar, aynı zamanda yağıştan dolayı ertelenen büyük halk yürüyüşünün önümüzdeki hafta gerçekleştirileceğini belirtti.

 Atikhisar Havzası içerisinde yapılmak istenen altın madeni çalışması için ÇED onayı çıkmamasına rağmen, şirket tarafından onlarca dönümlük alanda kesilen ağaç görüntüleri kentte büyük tepki toplamıştı. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın bölgede yaptığı incelemeler sonunda ortaya çıkan görüntüler, sosyal medyada binlerce paylaşım almış ve vatandaşlar  bu görüntülere tepki göstermişti. Çanakkale Belediye Başkanı Ünüvar, dün gazetemiz Çanakkale OLAY’a yaptığı açıklamada Atikhisar Havzası’nın korunması için belediye olarak kampanya çalışmasına başladıklarını belirtti. Kentin birçok yerine Atikhisar ile ilgili afişlerin asılacağını, halkı bilgilendirmek amacı ile el ilanları dağıtılacağını belirten Ünüvar, oluşturulan kamuoyu ile Atikhisar’da büyük bir halk yürüyüşü gerçekleştireceklerini dile getirdi.  Belediye olarak Çanakkale için hayati önem taşıyan Atikhisar’ın korunmasına yönelik çalışmalara başladıklarını belirten Ünüvar;  “Biz, Atikhisar konusunu kamuoyunun gündemine taşımak istiyoruz.  Bizim Çanakkale Belediyesi olarak bir sorumluluğumuz var. Atikhisar Barajı Çanakkale’nin tek su kaynağı. Bunu besleyen havzadaki herhangi bir kirlenme, hatta erozyon nedeni ile artan çamurlaşma dahi hayati açıdan önemli. Tabi bölgenin kirletilmesi apayrı bir önem arz etmekte. Atikhisar Su Havzası’nı korumak için Çanakkale Belediyesi olarak almış olduğumuz bir Belediye Meclis kararımızda var. Bu karar AKP’nin, İyi Parti’nin de içinde bulunduğu Belediye Meclis üyelerinin oy birliği ile alınmış olan bir kararıdır” dedi.  

Bölgede yaptığı incelemede ÇED onayı olmamasına rağmen ağaç kıyımı olduğunu dile getiren Ünüvar, havzanın kirletilmesinin karşısında duracaklarını belirterek; “Orada maden ile ilgili bir süreç var. Henüz ÇED raporu olumsuz olmasına, mahkemenin yürütmeyi durdurmuş olmasına rağmen ağaç kesimi faaliyetinin devam ettiğini gördük. Kurultay’a gitmeden önce belediyeden ilgili arkadaşlarımız ve İl Genel Meclisi üyemiz Hicri Nalbant ile bölgeye gittiğimizde orada ağaç kıyımı yaşandığına tanık olduk . Bu kıyımı sosyal medyada hesabından yayınladığımızda ise görüntüler yaklaşık bin 5 yüz paylaşım aldı.  Durum ilerliyor düşüncesi ile Hicri bey Valilik’ten bir randevu istedi ancak randevuya henüz bir geri dönüş olmamış. Bizde bu konuyu artık kamuoyunun gündemine taşımamız gerektiğini düşünerek Çanakkale Belediyesi olarak, bu işin bileşenleri olacak kesimlerle bir araya geldik. Atikhisar konusunda  kent halkının bilgilendirmek amaçlı çalışmalara başladık. Aynı zamanda bölgeye vatandaşlarımız ile giderek, orada yapılacak bir yürüyüşle insanların kendi doğalarını korumaları ve Atikhisar barajını tehdit eden etkenlerin neler olduğunu görmelerini istiyoruz. Bu amaçla bir gezi planlamıştık. Ancak hava yağmurlu olduğu için iptal ettik. Haftaya Çarşamba günü bir aksilik olmazsa tekrar bunu gündeme taşıyacağız ve halkımızla birlikte oraya gideceğiz.  Burada ideolojik siyasi bir ayrım gözetmiyoruz. Açık şekilde AKP’lilere de, MHP’lilere de, diğer partililere de bütün kamuoyuna bir çağrı yapmak istiyoruz. Sonuçta burada yaşayan herkesin tek su kaynağı Atikhisar. Bunun kirletilmesinin de karşısında duracağız. Belediye olarak da bunu gündeme taşımak ve böyle bir hazırlık içerisinde önceden önlem alarak dur demek istiyoruz” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER