"Tüketiciler için hak arama arayışı kolaylaştı"

26.01.2018         

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, tüketici yasasına göre belirlenen uyuşmazlık üst sınırında artış olduğunu ifade etti. Bu durumda tüketicilerin hak arama arayışlarında kolaylık sağlandığını ifade eden Berkit, aynı zamanda Kepez Belediyesi tarafından billboardlara asılan tüketici bilinçlendirme afişlerinin hak arama arayışına büyük katkı sunduğunu belirtti.

 TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit,  3 bin 610 TL olan uyuşmazlık üst sınırının 6 bin 860 TL’ye, 2 bin 400 TL olan üst sınırın ise bu yıl 4 bin 750 TL’ye çıktığını açıkladı. Bu durumun tüketicilerin yaşamının hak arama yolunda biraz daha kolaylaştığını ifade eden Berkit; “Tüketiciler haklarını değişik yönlerde arıyorlar. 6052 sayılı tüketici yasasına göre geçen sene 3 bin 610 TL olan uyuşmazlık üst sınırı, bu sene 6 bin 860 TL’ye çıktı. İlçelerde de 2 bin 400 TL olan üst sınır bu sene 4 bin 750 TL’ye çıktı. Bu demek oluyor ki, tüketicilerin yaşamı hak arama yolunda biraz daha kolaylaşıyor. Daha önce 3 bin 610 TL’nin üzerindeki uyuşmazlık rakamı tüketici mahkemelerine gidiyordu, şimdi 6 bin 860 TL’nin üzerindeki rakamlar tüketici mahkemesine gidecek. Adliyedeki tüketici mahkemelerinin de işleri biraz daha hafiflemiş oluyor. Bu rakam, tüketiciler için 2018 yılında güzel bir olay olduğunu düşünüyoruz. Tüketicinin bilinçli hak araması lazım, bunun için de önce yaptığı alışverişin fişini veya faturasını alması lazım. Kusurlu çıkan ürünlerin süreç içerisinde, eğer ürün servise gitmişse servis teslim fişini alması lazım, 20 günlük süreyi kullanmak için. Eğer ürün ikiden fazla servise gitmişse, yine servisin fişlerini biriktirmesi lazım, çünkü hak aramada kesinlikle belge gerekiyor” dedi.

 
“Kepez Belediyesi hak arama arayışına katkı sundu”
Ayrıca Kepez Belediyesi tarafından tüketicilerin bilinçlenmesi amacı ile billboardlara asılan afişlerin tüketicilerin hak arama arayışına katkı sunduğunu ifade eden Berkit; Kepez Belediyesi, tüketicilerin bilinçlenmesi ile ilgili hem yerel esnafı koruyucu bir şekilde kapıdan satışlarda ve mesafeli satışlarda vatandaşların 14 gün içinde hak arama yolları vardı, cayma hakları vardı. Kepez Belediyesi bunu billboardlarla donatarak vatandaşa tanıttı. Zaten anayasanın 172’inci maddesinde ‘Tüketicileri devletin koruması lazım, örgütlenmesine ve bilinçlenmesine katkı sunması lazım diyor” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER