"Üçüncü bir ittifaka ihtiyaç var"

18.10.2021         

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Çanakkale'de siyasetteki ittifak söylemlerini değerlendirdi. Atay, iktidar değişiminde Türkiye sosyalist hareketinin önemli olduğunu ifade ederek, iktidar ittifakının karşısında, HDP ile birlikte, sosyalist hareketin ve emek yana kurumların ittifakının ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Türkiye İşçi Partisi`nin "Bir Yol Var" kampanyası kapsamında Çanakkale`ye gelen Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Türkiye`nin çok kritik bir dönemden geçtiğini ifade etti. Tüm Emekliler Sendikası`nı ziyaret eden Atay, İktidar ittifakının karşısında bütün bir muhalefetin mücadele ettiğini söyledi. İktidar değişiminde sosyalist hareketin önemine de değinen, Barış Atay, "Türkiye`deki sol, sosyalist, demokrat güçlerin pozisyon alamadığı, ya da bu sürece müdahale edemediği herhangi bir iktidar değişiminin, Türkiye`nin geleceği açısından uzun vadede çok yararlı olmayacağını düşünüyoruz. Birçok şehirde bu fikir üzerinde ortaklaştığımızı da görüyoruz" dedi. 
Atay; "üçüncü bir ittifak ihtiyacı var"
"Türkiye`de üçüncü bir ittifaka ihtiyaç olduğu konusundaki fikrimiz net" diyen Atay, "Sonuç itibariyle bir iktidar bloğu, ittifakı var ve Türkiye`deki bütün bir muhalefet bloğu iktidar ittifakının karşısında mücadele veriyor. `Millet İttifakı` diye bir muhalefet bloğu da var. Bizim fikirlerimizin ve ideolojimizin dışında başka bir alanı domine etmeye çalışıyorlar. Düzen içi bir siyaset yürütüyorlar. Fakat Türkiye`deki sosyalist partilerin, Halkların Demokratik Partisi`nin ve Türkiye`de birçok emekten yana kurumun yeni bir ittifak anlayışı içerisinde muhalefetin bir bloğunu daha mevzilemesi, tutması gerekiyor" şeklinde konuştu. 
Atay, kentlilerle panelde bir araya geldi
Atay, ziyaretin ardından Gölge Kitabevi`nde düzenlenen panelde Çanakkalelilerle bir araya geldi. Ülkenin siyasi ve ekonomik durumuna dair görüşlerini aktararak, yol haritasını paylaşan Atay, ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.
(Seçkin Sağlam-Eren Aşnaz) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER