"Umarız bu olay son olur"

17.10.2017         

Eylül ayı olağan Belediye Meclisinde yaşanan tartışmaları Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirmesi ve 18 Mart törenlerinde konuşturulmayacağı talimatı verdiğini açıklamasının ardından, Başkan Gökhan'a destekler devam ediyor. CHP Meclis üyeleri, Başkan Gökhan'ı belediye giriş kapısında çiçekle karşıladı. CHP Meclis Grubu Başkanvekili Adnan Güler; "Bizler mecliste gerilim ve kavga ortamı olmasını istemiyoruz. Umarım bu olay son olur" derken Balkan Gökhan ise; "Böyle bir kaotik ortamı Çanakkale halkı da istemiyor. Zaten Türkiye'nin yeteri kadar sorunu var"

 Ekim ayı Belediye Meclis toplantısında Başkan Gökahn ve AKP Grup Başkan vekili Ömercioğlu’nun arasında yaşanan gerilim, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündemine girmiş, Erdoğan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı 18 Mart törenlerinde konuşturmama talimatı verdiğini söylemişti. Başkan Gökha’a toplumun birçok kesiminde destek gelmiş. Gökhan’a verilen destek sosyal medyada da birinci sıraya kadar yükselmişti. Dün CHP Belediye Meclis üyeleri Başkan Gökhan’ı Belediye Binası giriş kapısında çiçekle karşıladı. Burada açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Adnan Güler, Başkan Gökhan’a desteklerini ifade etmek amacı ile böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini ifade ederek; “Son gelişen olaylar hepimizin malumu. Maalesef Çanakkale’de son birkaç yıldır Belediye Başkanımızı yıpratmaya yönelik, algı yaratmak amacı ile bir takım girişimler gündeme geliyor. Ben Belediye Meclis toplantılarında da yaptığım çeşitli açıklamalarda bu hususlara değinmiştim. Başkanımızı yıpratmaya dönük algı yaratma eylemlerinin Çanakkale’de karşılık bulamayacağını söyledim. Çünkü Çanakkale halkının bilinçli bir halk olduğunu, okuduğunu ve izlediğini, sağlıklı bir şekilde değerlendirdiğini, bu nedenle de bu tip algı yönetimlerine ve kafa karışıklıklarına izin vermeyeceğini belirtmiştim. Bunu son olayda da gördük” dedi. 

 
“Kent halkı barış ve huzur ortamının bozulmasını istemiyor”
Güler’in ardından konuşan Başkan Gökhan ise görevi süresince meclis içerisinde düzeni korumaya devam edeceğini ifade ederek; “Bundan sonra da görevim süresince, Belediye Meclisinde nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranılmasını sağlamak için görevimi yapacağım. Bundan sonra aynı durum olursa, yine müsaade etmem. Meclis kendi konularını üslubu içerisinde sağlıklı biçimde götürür ve Belediye Başkanının ikazlarına dikkat edilir. Dikkat edilmezse ne olur? Edilmezse, böyle olur. Böyle olmasını bir daha istemiyoruz. Böyle bir kaotik ortamı Çanakkale halkı da istemiyor. Zaten Türkiye’nin yeteri kadar sorunu var, kent halkı barış ve huzur ortamının bozulmasını istemiyor. Burada yıllardan beri görev yapıyoruz. Kimin hakkında ne düşündüğümüz de belli. Kadınlar, çocuklar, engelliler, herkes için ne düşündüğümüz belli. Biz bir tek şey istiyoruz, Çanakkale’de halkın barış, huzur ve esenlik içerisinde özgürce yaşamasını istiyoruz. Bunun sağlamak için de çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
“Görüntüleri montajlayarak algı yaratmaya çalıştılar”
Başkan Gökhan’ın son derece iyi niyet ile müdahale ettiği bir olayın, görüntüleri montajlayarak, olumsuz bir algı yaratılmaya çalışıldığını ifade eden Güler; “O görüntüleri baştan sona izleyen herkes, o algının yanlış olduğunu ve Başkanımızın orada meclisin kurallarına uygun olarak gerekli müdahaleyi yaptığını göreceklerdir. Meclisin bir çalışma yönetmeliği var. Meclis, belirli kurallar ile çalışan resmi bir kurum. Bu anlamda da yönetmelik uyarınca kimlerin mecliste hangi konularda görüş belirteceği ve konuşacağı da belli. Meclisin gündemi ile alakası olmayan ve mecliste konuşulmaması gereken bir konunun mecliste konuşulması, siyasi anlamda çok büyük bir hatadır. Birinci hata budur. İkinci hata, o konuyu gündeme getiren kişinin de o yetkiye sahip olmamasıdır. O konuyu Çanakkale’de gündeme getirecek olan il ve ilçe başkanlarıdır. Onlar da gerekli açıklamaları zaten yapmıştır. Meclis Grup Başkanvekilinin bu konuyu yetkisi olmadan ve yersiz bir şekilde meclis gündemine getirmesi siyaseten hatalı bir davranıştır” dedi. 
 
“Huzur ortamının bozulmaması gerektiğini her zaman vurguladım”
Çanakkale’deki huzur ve barış ortamının bozulmaması gerektiğini her zaman vurguladıklarını belirten Güler; “Çanakkale’de huzur ve barış istiyoruz. Mecliste yaptığım birçok konuşmada da bunu belirttim. Gereksiz konular meclis gündemine gelmesin, mecliste bir gerilim yaratılmasın ve meclis çalışmaları daha sağlıklı, daha verimli bir şekilde yürüsün dedik. CHP Meclis Grubu olarak hep bunun için gayret ettik. Ama maalesef AKP grubu bazen haksız, iftira dolu girişimler ve çıkışlar yapıyor. Bunlar da meclisin çalışmasını olumsuz bir şekilde engelliyor. Bundan sonrası için bir mesaj vermek istiyorum. Lütfen Çanakkale Belediye Meclisinde herkes aklıselim davransın. Görevinin ve yetkilerinin bilincinde olarak hareket etsin. Meclisin sağlıklı çalışabilmesi için de elinden gelen gayreti göstersin. Göstersin ki, bu meclis Çanakkale halkını geçmişte olduğu gibi bugün ve bundan sonrasında da güzel işler ile temsil edebilsin. Bizler mecliste gerilim ve kavga ortamı olmasını istemiyoruz. Umarım bu olay son olur. Bundan sonra huzur ve barış içerisinde meclis çalışmalarımızı gerçekleştiririz” dedi. 
 
“Parti temsilcisinin suç işlemesini engellemiş oldum”
Güler’in ardından Belediye Meclis Grubundaki arkadaşlarına nazik davranışlarından dolayı teşekkür eden Başkan Gökhan; “Aslında bu olayın izahı çok basit. Belediye Meclisinde bir siyasi parti temsilcisinin suç işlemesini engellemiş oldum. Çünkü meclislerde siyaset konuşulamaz ve konuşulmaması gerekir. Bu bizim yasamıza da terstir. Bu konuyu da ısrarla gündeme getirmemesini istememin sebebi de budur. Olayın buralara kadar gelmiş olması algı operasyonu yaratılma çabasıdır. Ben Çanakkale halkının Belediye Başkanıyım. Ben sadece Çanakkale halkını temsil ediyorum. Şu anda hangi siyasi partiden olursa olsun, ben herkesi temsil ediyorum. Dolayısı ile ben Çanakkale halkının ne düşündüğüne, ne dediğine, nasıl algıladığına bakarım” dedi. 

“Çanakkale halkı şu andan itibaren olayı kavramıştır”
Gökhan; “Çanakkale halkı akıllıdır. Takip eder, izler, kararını öyle verir. Olumlu ya da olumsuz, Çanakkale halkının kararına saygı duyarım. Benim izlenimim, Çanakkale halkının olumlu yönde düşündüğüdür. Yani mecliste siyasi bir partinin iç meselelerinin konuşulmaması gerektiğini düşünüyor. Olmamış bir olayı, orasından burasından kırparak basına servis edilmesi ile bir algı yaratılmaya çalışıldı, ama tutmadı. Hatta bu işin içerisine maalesef Sayın Cumhurbaşkanımızı da kattılar. Ona da eksik bilgilendirme yaptıklarını zannediyorum. Ben bunun bir daha olmamasını diliyorum” dedi.
 
“Görevim süresince huzuru korumaya devam edeceğim”
Konuşmasında son olarak Başkan olduğu sürece meclisteki huzuru korumaya devam edeceğini belirten Gökhan; “Bundan sonra da görevim süresince, Belediye Meclisinde nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranılmasını sağlamak için görevimi yapacağım. Bundan sonra olursa yine müsaade etmem. Meclis kendi konularını üslubu içerisinde sağlıklı biçimde götürür ve Belediye Başkanının ikazlarına dikkat edilir. Dikkat edilmezse ne olur? Edilmezse, böyle olur. Böyle olmasını bir daha istemiyoruz. Böyle bir kaotik ortamı Çanakkale halkı da istemiyor. Zaten Türkiye’nin yeteri kadar sorunu var, Çanakkale’de artık bu barış ve huzur ortamının bozulmasını istemiyor. Burada yıllardan beri görev yapıyoruz. Kimin hakkında ne düşündüğümüz de belli. Kadınlar, çocuklar, engelliler, herkes için ne düşündüğümüz belli. Biz bir tek şey istiyoruz, Çanakkale’de halkın barış, huzur ve esenlik içerisinde özgürce yaşamasını istiyoruz. Bunun sağlamak için de çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

UNUTMAYACAĞIZ
11.10.2018    734