"Ürün fazla olunca pazar bulamadı, fiyatlar düştü"

11.08.2022         

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Turan şeftali fiyatlarıyla ilgili, "Eski yıllara nazaran, rekolte fazlalığı, ürün bolluğu ve maalesef bazı üreticilerimizin de ağaçlarda seyreltme yapmaması, ürünün küçük kalmasını sağladı. Ürün fazla olunca pazar bulmada zorlanıldı, fiyatlar düştü" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim`i ziyarette bulundu. Lapseki Ziraat Odası`nda gerçekleşen ziyarete AK Parti Lapseki İlçe Başkanı Namık Ergin, Lapseki Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kangırlı Muhtarı Mehmet Özgün katıldı. Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Ak Partili Turan; "Dünyadaki konjonktürel sorunlara, girdi maliyetlerindeki artışlara rağmen bölgemizde, özellikle kuru tarımda çiftçimizin yüzü büyük oranda güldü, emeğinin karşılığını aldı. Meyvede de genel olarak üreticimiz emeğini aldı. Şeftalide de ilk ürünlerde kalibresi yüksek olduğundan iyi bir fiyat oldu. Lapseki Şeftalisi, coğrafi işaret tescilli, aroması ve kalitesiyle bir marka. Çiftçimiz yine memnundu. Ancak son dönemde eski yıllara nazaran, rekolte fazlalığı, ürün bolluğu ve maalesef bazı üreticilerimizin de ağaçlarda seyreltme yapmaması, ürünün küçük kalmasını sağladı. Ürün fazla olunca pazar bulmada zorlanıldı, fiyatlar düştü" dedi.
"Şeftalinin raf ömrü çok kısa"
Turan, Başkan Sevim ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini dile getirerek, "Sadece bölgemizde değil, ülkemizin her tarafında şeftalide benzer sorunlar yaşandı. İhracat yaptığımız bazı ülkelerdeki savaşlar, enerji ve yakıt maliyetlerinin artışı, maalesef süreci daha da zorlaştırdı. Sırf Lapseki havzasından günlük 12 tır gibi büyük oranda meyve kaldırılıyor. Bu süreçte meyve kasası temininin artırılması gibi girişimlerimiz oldu, olacak. Ümit ediyorum alım, sezon boyunca durmadan devam edecek. Kuru üretim olsa askerimize, öğrencimize sezon bitene kadar ikram edeceğiz; ancak şeftalide bu imkan da yok ve raf ömrü çok kısa ne yazık ki" diye belirtti.
"Her zaman çiftçimizin yanında olduk"
Ak Partili Turan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Gıda OSB`lerin yerel STK`lar, Odalar ve iş insanları tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Bölgemizin, yerelde iş insanlarımızın özellikle meyve fabrikaları kurmaları, kurutma fabrikaları, meyve suyu fabrikaları açmaları gibi bu konularda adımlar atmalarını, devletimizin bu alandaki teşviklerinden yararlanmalarını istiyoruz. Yoksa `Ürün iyi olduğunda Allah`tan, kötü olduğunda Bülent Turan`dan` tarzı sığ söylemleri ibretle değerlendiriyoruz. Her zaman üreticimizin, çiftçimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER