"Yaşam alanlarımızda madencilik yapılamaz"

24.02.2020         

Kirazlı Balaban'daki Kazdağları Direnişi sürerken, Cengiz Holding tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan Halilağa Altın Bakır Madeni için de ağaç kesimlerinin yapıldığı ileri sürülmüştü. Dün, Çan Pazaryeri önünde çevre örgütlerince açıklama yapılarak protesto edildi. Açıklamada, "Ne Cengiz, ne Alamos, Kazdağları'nda altın madeni istemiyoruz! Kazdağları dünya kültür mirasıdır, doğal mirastır, yaşam alanlarımızdır. Yaşam alanlarımızda madencilik yapılamaz" dendi.

 Çanakkale’de, Kazdağları bölgesinde sayıları giderek artan metalik madencilik faaliyetleri, çevre örgütlerinden ve yurttaşlardan tepki çekmeye devam ediyor. Kirazlı/Balaban’da Kazdağları Direnişi devam ederken, Halilağa Altın ve Bakır madeni için Cengiz Holding tarafından ağaç kesimlerinin yapıldığı ileri sürülmüştü. Sırada bekleyen çok sayıda madencilik projesiyle Kazdağları’ndaki doğal yaşamın yok edilme tehlikesi giderek artarken, çevre örgütleri, dün Çan Pazaryeri önünde bir araya gelerek açıklamada bulundular. Çan Çevre Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İda Dayanışma Derneği, Kazdağları Kardeşliği, Her Yer Kazdağları ve Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi’nin destek verdiği açıklamaya Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay da katıldı. Çan Çevre Derneği Avukatı Ümran Aydın, burada yaptığı açıklamada, “Kazdağları yöresinde ormanlarımız, sularımız, toprağımız, ruhsatlarla, sözleşmelerle yeni sömürgeciler uluslararası altın tekellerine ve yerli işbirlikçilerine kolayca satılıyor, Yenice, Lapseki, Çan, Bayramiç ve genel olarak Kazdağları yöresi adeta maden bölgesi haline getirilmiş, tarım ve hayvancılıkla uğraşan, orman işçiliği ile geçinen yöre halkının izni, onayı olmadan yöre halkının yaşam alanları maden ruhsatlarıyla doldurulmuştur.  Düzenlenen ÇED Raporlarında toplumsal maliyetlere, halk sağlığına ve halkın ödediği, ödeyeceği sağlık bedellerine, gelir kayıplarına hiç değinilmemektedir. Tarım ve madencilik yan yana yapılamaz, siyanürle, ağır metallerle zehirlenen sularla, zehirli toprakta tarım yapılamaz. Yanlıştan dönülmeli, verilen maden ruhsatları derhal iptal edilmelidir. Anayasanın 56.Maddesine göre; Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Yöre halkı toprağına, suyuna, ormanlarına, sağlıklı yaşam hakkına sahip çıkmaktadır. Kazdağları, doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, tam tersine gelecek kuşaklar için bizlere emanet bırakılmıştır. Hiçbir kamu yararı olmayan altın işletmeciliği tarım alanlarında, orman alanlarında, yöre halkının yaşam alanlarında yapılamaz” dedi. 

 
“Halkı, göç tehlikesi bekliyor”
Aydın, açıklamasında “Halilağa Altın Bakır İşletmesi Muratlar köyüne 1,5 km, Hacıbekirler köyüne 2 km, Halilağa köyüne ise 3,5 km uzaklıktadır. Kazdağları, doğa ve halk sağlığı için yıkım projesidir. Maden işletmesi bölgesinde su, hava ve çevre kirliliği yaratan siyanür ile arsenik ve cıva gibi toplam binlerce ton zehirli ağır metal ile, Kaz Dağları`nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları, gen kaynakları, yaban hayatı ve endemik türleri, nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kazdağları yöresindeki altın işletmeleri doğal ve sosyal yaşamı bitirecek, halkın göç etmesine neden olacaktır. Kazdağları yöresi birinci derece deprem kuşağındadır. Halilağa ve Alamos Gold Kirazlı ve Ağı Dağı  altın sahalarının çok yakınında bulunan Çan Etili Fay Hattı 280 yıldır enerji biriktirmektedir. Bu fay hattının üreteceği şiddetli deprem,  altın sahalarında yapılacak ve çok tehlikeli kimyasallar içeren bir atık havuzu bu nedenle de doğa ve toplum sağlığı için büyük bir risk taşımaktadır” dedi. 
 
Hiçbir kamu yararının bulunmadığı Halilağa Altın ve Bakır Projesine Gayrisıhhi müessese izni,  işletme izni verilmemeli, ormanların tahrip edilmesine, daha fazla doğa yıkımına yol açmadan acilen durdurulmalı, bu projeden vazgeçilmelidir. Kazdağları’nı, ormanlarımızı, verimli ovalarımızı, derelerimizi yok edecek başta Halilağa Altın Projesi olmak üzere, tüm altın işletmelerinin durdurulması, verilen tüm izinlerin iptal edilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nı ve  Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı acilen göreve çağırıyoruz. Cengiz, Nurol, Koza, Eczacıbaşı, Alamos Gold, Pilot Gold, Teck Madencilik, Bahar Madencilik, Zafer Madencilik, 3 S, Yıldız Holding, Demir Madencilik, Anagold, Orta Truva, Kuzey Truva, Doğu Biga Madencilik ve diğerleri… Kazdağları’nı ve  ülkemizi terkedin! Tüm Çanakkale Halkını, Çanakkale` deki ve ülkemizdeki tüm demokratik kitle örgütlerini bizimle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Kazdağları’ndaki tüm yıkım projelerine hayır demek için her cumartesi günü saat 15.00’de Çanakkale İskele Meydanı’nda Elele Eylemimize katılmaya bekliyoruz” dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER