"Yaşamak için ekmek, ruhumuz için gül istiyoruz"

29.04.2019         

Emek Partisi (EMEP) Çanakkale İl Örgütü kadınları ve gençleri tarafından 'Ekmek ve Gül' isimli kermes düzenlendi. Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen kermes hakkında gazetemiz Çanakkale OLAY'a açıklamada bulunan EMEP Üyesi Filiz Tekin; "Kermesi, Evrensel Gazetesi'nde ek olarak yayınlanan 'Ekmek ve Gül' dergisine destek amaçlı düzenledik. Dolayısıyla buradaki sloganımız da 'Yaşamak için ekmek, ruhumuz için gül istiyoruz' oldu" dedi.

 Emek Partisi (EMEP) Çanakkale İl Örgütü Kadın Üyeleri tarafından ‘Ekmek ve Gül’ isimli kermes düzenlendi. EMEP’li gençlerin de destek verdiği kermes, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a kermes hakkında değerlendirmede bulunan EMEP Kadın Üyesi Filiz Ceylan, Evrensel Gazetesi tarafından ‘Ekmek ve Gül’ adında bir dergi çıkarıldığını ve kermesin de ‘Ekmek ve Gül’ dergisine destek amaçlı yapıldığını söyledi. Ceylan, kermeste sadece yiyecek-içecek satışının olmadığını, gelen vatandaşlara amaçlarını anlattıklarını ve ‘Ekmek ve Gül’ü tanıttıklarını söyledi. Ceylan; “Ekmek ve Gül, bence kadın hareketini ve çocuk haklarını çok doğru bir perspektifte izlemeyi ve yaşamın başka bir yanını onlara göstermeye hizmet eden yapılanma. Biz bunu önemsiyoruz. Dolayısıyla düzenlediğimiz kermesle birlikte Çanakkale’den de Ekmek ve Gül dergisi için katkıda bulunmak istedik” dedi. Konuşmasında 1 Mayıs’a çağrıda da bulunan Ceylan; “kadınlar ve gençler olarak bir dayanışma ağı kurduk ve buradan yola çıktık. Dolayısıyla buradaki sloganımız da ‘Yaşamak için ekmek, ruhumuz için gül istiyoruz’ oldu. ‘Krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimizdir’ diyerek, 1 Mayıs’ı da selamlıyor, bütün kadınlarımızı 1 Mayıs alanlarına çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 
“Krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimizdir”
EMEP Kadın Üyesi Filiz Ceylan; “Ekmek ve Gül, Evrensel Gazetesi’nde ek olarak çıkan bir derginin ismi. Her ay Cumartesi günü dergi çıkartılıyor. Biz de buradan yazılarla destek oluyoruz. Onun dışında internet portalımız var. İnternet portalına ve dergiye destek olmak amacıyla bir kermes düzenledik. Kermesi, sadece yiyecek-içecek satışı yapmak için değil, amacımızı ve derdimizi insanlarla paylaşmak amacıyla düzenledik. Ekmek ve Gül dergisi ve haber portalı, Türkiye ve dünya çapında kadın hareketini ne tarz bir gelişim gösterdiğini, hak ve hukuk mücadelesinin ne yönde olması gerektiğini, bununla beraber çocukların yaşan içerisinde yaşadıkları sıkıntıları ve problemleri, konuşturan, yazan, söyleyen evrensel bir yapılanma. Dolayısıyla Ekmek ve Gül, bence kadın hareketini ve çocuk haklarını çok doğru bir perspektifte izlemeyi ve yaşamın başka bir yanını onlara göstermeye hizmet eden yapılanma. Biz bunu önemsiyoruz. Dolayısıyla düzenlediğimiz kermesle birlikte Çanakkale’den de Ekmek ve Gül dergisi için katkıda bulunmak istedik. Hem de bu anlamda ‘Çanakkale’de de neden bir Ekmek ve Gül kadın yapılanması olmasın?’ diye yola koyulduk. Çünkü biz, burada, çocuk istismarı konusunda, kadınların maruz kaldığı, iktidarın dayattığı kötü politikalara karşı ses çıkartması gerektiğini savunan kadınlarız. Birçok yapılanmanın içerisinde de bizzat yer alıp, emek veriyoruz. Dolayısıyla bu kermesin buna da işaret etmesini, Ekmek ve Gül’ün Çanakkale’de de bilinmesini, tanınmasını istiyoruz. Bu amaçla kadınlar ve gençler olarak bir dayanışma ağı kurduk ve buradan yola çıktık. Dolayısıyla buradaki sloganımız da ‘Yaşamak için ekmek, ruhumuz için gül istiyoruz’ oldu. ‘Krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimizdir’ diyerek, 1 Mayıs’ı da selamlıyor, bütün kadınlarımızı 1 Mayıs alanlarına çağırıyoruz” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER