"Yaya geçitlerinin azaltılması tehlikeyi arttırdı"

10.07.2019         

'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' sloganıyla başlatılan proje kapsamında kentteki bazı yaya geçitleri İl Trafik Komisyonu kararıyla kapatıldı. Vatandaş Hülya Yılmaz, yaya geçitlerinin kapatılmasının trafik açısından daha tehlikeli bir hale geldiğini belirterek; "Zaten yaya geçitlerinin kaldırılması, fazla olmasından daha tehlikeli. Yetkili mercilerin bu duruma çözüm bulması gerektiğine inanıyorum, çünkü bu uygulamam son derece yanlış bir uygulama" dedi.

 İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla başlatılan ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ kapsamında İl Trafik Komisyonu kararıyla yayaların güvenliği ve trafik akışının sürdürebilirliği için yaya geçitleri azaltıldı. Yaya geçitlerinin kapatılmasının ardından vatandaşlar, çalışmayı tepki ile karşıladı. Vatandaşlar, özellikle Cumhuriyet Meydanı civarında bulunan yaya geçitlerinin kapatılmasına tepki gösterdi. Yaya geçitlerinin kapatılmasıyla refüjlerden atlamak zorunda kalan vatandaşlar, herhangi bir kaza olmasından endişeleniyor. Vatandaş Hülya Yılmaz, konuyu gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirdi. Yılmaz, çalışmanın trafikteki tehlikeyi daha da arttırdığını belirtti. Özellikle okulun bulunduğu alandaki yaya geçitlerinin kapatılmasının öğrenciler için çok daha fazla tehlike arz ettiğini ifade eden Yılmaz; “Yaya geçitlerinin azaltılması, özellikle engelli vatandaşlar ve bebek arabalı vatandaşlar için büyük sıkıntı oldu. En işlek cadde, Demircioğlu Caddesi olduğu için vatandaşlar her yaya geçidini sıklıkla kullanıyordu. Özellikle Öğretmen Evi’nin önündeki yaya geçidi iki durak arasında kalıyor ve hem Kentkart yükleme noktasının hem de okulun önünde bulunuyor. Ya burası en sık kullanılan geçit. Özellikle okul önü olması tehlikeyi daha da hat safhaya çıkarıyor. Okullar açıldığı zaman öğrenciler, karşı durağa gitmek için diğer yaya geçitlerine gidip oradan dolaşmaları gerekiyor. Birçok öğrencinin de uzun yolu değil kısa yolu tercih edeceğini düşünüyorum, dolayısıyla öğrenciler refüjden atlamaya çalışacaklar. Bu da olası bir kazaya davetiye çıkaracak. Zaten yaya geçitlerinin kaldırılması, fazla olmasından daha tehlikeli. Yetkili mercilerin bu duruma çözüm bulması gerektiğine inanıyorum, bu uygulama son derece yanlış bir uygulama” dedi. 

 
“Yolu ezberleyen engelli vatandaşlar, tehlike altında”
Yaya geçitlerinin kapatılmasıyla ilgili başka bir vatandaş ise başından geçen olayı anlattı. İki engelli vatandaşın, yolu ezberledikleri için kaldırılan yaya geçidinden geçmek üzere olduklarını gördüğünü söyleyen vatandaş; “Yakın zamanda Çanakkale’deki yaya geçitlerinin kapatılması önceden benim de dikkatimi çekmişti ve gerçekten rahatsızlık verici bir durum. Ama bugün bir manzarayla karşılaştım ki kan beynime sıçradı. İki tane görme engelli vatandaş, yolları ezberledikleri için Pirireis Caddesi üzerinden karşıdan karşıya geçmek istediler ama sadece caddenin başından ve sonundan geçebiliyorlar. Vatandaşlara baktım yolun ortasında yürüyorlardı. Seslendim durumu anlattım ve kaldırıma çıkmalarını sağladım” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Biga'da karantinaya devam...
16.09.2020    1690
Gökçeada Projeleri onaylandı
16.09.2020    1473