"Yüzde 40 yetmez yüzde 100 yapın"

29.09.2017         

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yüzde 40 zam yapılabileceğini açıklamasında bulundu. Yapılması düşünülen zamlarla ilgili olarak açıklamada bulunan Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; "Yüzde 40 yetmez yüzde 80, yüzde 100 yapılsın, altta kalanın canı çıksın" dedi.

 Maliye Bakanı Naci Ağbal, Motorlu Taşıtlar Vergisi`ne (MTV) yüzde 40 zam yapılmasına ilişkin değerlendirmesinde, "Zaten biz düzenleme yapmasaydık yüzde 15 artacaktı" dedi. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız TÜKODER Başkanı Berkit yüzde 25’ler rahat yaşarken geri kalan kısmı açlık sınırında yaşadığını belirterek eleştirilerde bulundu. Hükümetin köyde çürümeye çıkmış araçtan dahi yüksek vergiler alarak bütçeyi  kapatmaya çalıştıklarını ifade ederek; Biz tüketiciler için her şey zıvanadan çıktı. Yüzde 40 yetmez yüzde 80 yapılsın altta kalanın canı çıksın. Bunlardan bile ciddi şekilde vergi toplayarak bütçeyi düzeltmeye çalışıyorlar. Bu yöntem ile bütçe düzelmesi imkansız” dedi.

 
“Altta kalanın canı çıksın”
Merkezi Hükümetin dün açıkladığı vergiler ile ilgili tüketicilerin çok mutlu olduğunu belirten Berkit; “Ülkemizde gelir dağılımının çok bozuk olduğunu hepimiz biliyoruz. Yüzde 25’ler de bir insan grubu mutluluk içerisinde yaşıyorlar, geri kalanı ise açlık sınırının altında. Vergi toplama dağıtımı da çok demokratik. Köydeki Murat 124’ten bile vergi almaya çalışıyorlar. Hem de yüzde 40’lık zamlarla birlikte. Ulusal basında çıktığı gibi bu gerçekten doğru bir şey değil. Anayasa’ya da aykırı. Yapılan araştırmalarda yüzde 15’i geçemezmiş. Böyle bir belirsizlikte var. Zamlar anlamında biz tüketiciler için her şey zıvanadan çıktı. Yüzde 40 yetmez, yüzde 80 yapılsın altta kalanın canı çıksın. Bunun adı zaten Kapitalizm. Sistemi uygulasınlar yeter ne olursa olsun. Diğer taraftan vergilerin çok kazanandan çok alınması yerine ülkede 7 milyonu geçen her katmandan yaş grubundan çürük diyebileceğimiz araçlardan dahi yüksek vergi alınıyor. Bunlardan bile ciddi şekilde vergi toplayarak bütçeyi düzeltmeye çalışıyorlar. Bu yöntem ile bütçe düzelmesi imkansız. Bu anlamda biz zammı yüzde 100 bekliyoruz. Yüzde 40 dahi yetmez” dedi.      (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER