10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun...

10.01.2020         

Çanakkale siyasi temsilcileri ve kent yöneticileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında açıklama yayınladılar. Basının günümüzdeki yerini değerlendiren kent yöneticileri, yerel basının önemine değindiler.

 Kent yöneticileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında açıklama yayınladılar. Vali Orhan Tavlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, gazetecilerin hak ettiği konuma ulaşacaklarını söyleyerek, gazeteciliğin önemine değindiler. Vali Tavlı; “Demokrasinin işlerliği açısından, kamuoyunun eksiksiz, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşların haber alma hakkının korunmasının vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kişilik haklarına saygılı, ilkeli,  doğru, özgür ve tarafsız haber verme gibi birçok önemli değeri bünyesinde barındıran çok yönlü bir meslek haline gelmiştir. Tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmektedirler” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek; “Gazetecilerin bir kısmını "muhalif" olarak değerlendirip, "yandaş" yaratma çabası hiçbir iktidara yarar getirmemiştir, getirmeyecektir. Gazeteci eleştirir, doğruyu ve yanlışı söyler ki bu durum iktidarlar için yanlışlarını düzeltmek, doğru işler yapmak amacıyla fırsattır. 100`ün üzerinde gazetecinin cezaevinde olduğu, farklı ses sahiplerinin işinden edildiği ülkemizde, Çalışan Gazeteciler Gününü hakkıyla kutlamak için daha fazla çaba göstermemiz gerekmektedir” dedi. AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Toplumun sağlıklı haber alabilmesi ve olaylara farklı açılardan bakabilmesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır. Bu duygu ve düşünceler ile Çanakkale’mizde ve ülke sathında görev yapan tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü`nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum” dedi. Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar; “Dün olduğu gibi bugünde çalışan gazetecilerimizin yanlarında olduğumuzu bugün vesilesiyle bildirir, taleplerinin biran önce yerine getirilmesini diler, tüm zorluklara rağmen görevini özveri içinde yerine getiren değerli gazetecilerimizin gününü kutlar, meslek hayatlarında mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim” dedi.  

 
“Zorlu koşullar altında çalışan, basın mensuplarının Gününü tebrik ederim” 
Vali Orhan Tavlı; “Basın mesleğini icra edenlere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesi münasebetiyle, kamuoyunun haber alma ve bilgi edinme hakkı için çalışan, basın etik kuralları doğrultusunda görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Demokrasinin işlerliği açısından, kamuoyunun eksiksiz, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşların haber alma hakkının korunmasının vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kişilik haklarına saygılı, ilkeli,  doğru, özgür ve tarafsız haber verme gibi birçok önemli değeri bünyesinde barındıran çok yönlü bir meslek haline gelmiştir. Tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmektedirler. Çanakkale’mizin tanıtılması, markalaşması ve dünyaya açılmasında sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesi, eğitim, sağlık ve spor alanlarında tam bir cazibe merkezi haline gelmesinde çok önemli katkılar sağlayan yerel basın mensuplarımızın bugüne kadar gösterdikleri gayreti, üretkenliği ve değer yüklü anlayışı bundan sonra da aynı hassasiyetle sergileyeceklerine yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; kamuoyunun haber alma ve bilgi edinme hakkı için zorlu koşullar altında çalışan, basın etik kuralları doğrultusunda görevlerini yerine getiren basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim” dedi. 
 
“100`ün üzerinde gazetecinin cezaevinde olduğu, ülkemizde, Gazeteciler Gününü kutlamak için çaba göstermemiz gerekmektedir”
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek; “Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler bazı meslek gruplarını yok etmekte, bazılarını ise dönüştürmektedir. Çağın gereklerine göre, özellikle teknoloji temelinde bazı meslekler yenilense de insanlığın hizmetinde olma amacı değişmemektedir. Bunların başında da insanların haber alma özgürlüğü temelinde hareket eden gazetecilik gelmektedir. İnsan haklarının temelinde bulunan ve demokrasi için olmazsa olmaz nitelikteki bir sorumluluğu yerine getiren basın, bilindiği üzere yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet olarak anılmaktadır. Denetim, hesap verilebilirlik, şeffaflık ve azınlığın sesinin duyurulması gibi ilkeler günümüzde demokrasisini tanımlayan kavramlardır. Bunların yerine gelebilmesi için ise siyasi iktidara bağımlı olmayan, baskı altında tutulmayan, bağımsız ve tarafsız basın gerekmektedir. Ülkemiz ise bu konuda olumsuz bir sınav vermektedir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bunu dile getirmek ve çözüm yollarını tartışmak üzere bir fırsattır. Bilindiği gibi 10 Ocak tesadüfen gazetecilere atfedilen bir gün olmamıştır. Arkasında bir mücadele ve hak alma çabası vardır. Bağımsız ve tarafsız olmak, baskıyı azaltmak için verilen mücadelenin günümüzde de büyük anlamı vardır. Gelecekte de bu anlam önemini koruyacaktır. Gazetecilerin bir kısmını "muhalif" olarak değerlendirip, "yandaş" yaratma çabası hiçbir iktidara yarar getirmemiştir, getirmeyecektir. Gazeteci eleştirir, doğruyu ve yanlışı söyler ki bu durum iktidarlar için yanlışlarını düzeltmek, doğru işler yapmak amacıyla fırsattır. 100`ün üzerinde gazetecinin cezaevinde olduğu, farklı ses sahiplerinin işinden edildiği ülkemizde, Çalışan Gazeteciler Gününü hakkıyla kutlamak için daha fazla çaba göstermemiz gerekmektedir. İnanıyorum ki gazeteciler hak ettiği konuma ulaşacaklar. Bağımsız ve tarafsız olarak, baskıya uğramadan mesleklerini icra edecekler. İşte o zaman bayram havasında bu günü kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle hakikatin peşinde koşan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım” dedi. 
 
“Gazetecilerimiz bugün daha özgür olarak mesleklerini yerine getirebilmektedirler”
AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Zaman ve şartlar ne olursa olsun büyük fedakârlık ve özveriyle görev yapan basın mensupları, kamu adına önemli görevler yerine getirmektedir. Bizler için acının, sevginin, mutluluğun, sevincin, paylaşıldığı sayfalar, haberler hazırlamaktadır. Üstelik bu çabalarını çıktıkları zorlu yolculuklarda çoğu zaman hayatlarını hiçe sayarak gerçekleştirirler. Bu nedenle basın çalışanlarının haklarının korunması, sorunlarının çözülmesi, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşmaları, görevlerini daha iyi yapabilmeleri için son derece önemlidir. Hükümetimiz döneminde basın çalışanlarının daha özgür bir ortamda görev yapabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmış ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması noktasında kararlı adımlar atılmıştır. 10 Ocak 2013’te Çalışan Gazeteciler Günü`nde TBMM’de bazı kanunlarda değişiklik yapılarak gazetecilerimizin elinden alınan yıpranma payından yararlanma hakları kendilerine tekrar iade edilmiştir. Gazetecilerimiz bugün daha özgür, daha şeffaf olarak mesleklerini yerine getirebilmektedirler. Gazetecilerimiz sadece basın sektörümüzü değil demokrasimizi ve dolayısıyla ülkemizi geliştireceği de unutulmamalıdır. Toplumun sağlıklı haber alabilmesi ve olaylara farklı açılardan bakabilmesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır. Bu duygu ve düşünceler ile Çanakkale’mizde ve ülke sathında görev yapan tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü`nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum” dedi. 
 
“Basın olgusu, demokrasinin de ayrılmaz bir parçasıdır”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Haberleşme ve iletişim ihtiyacı insanlık tarihi kadar eskidir. Bu ihtiyaç, insan var olduğu sürece de devam edecektir. Bu sebeple birlikte doğan gazetecilik mesleğini icra edenler de toplumların sesi, gözü, kulağı olmaktadır. Ne var ki, araştıran, okuyan, bilgisini ve bildiklerini halkla paylaşan gazeteciler, dünyanın her yerinde uzun yıllardır çeşitli sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Mesleki yönden çalışma koşulları başta olmak üzere maddi ve manevi sorunlarla boğuşan basın mensuplarının yanı sıra, susturulan, cezalandırılan ve hatta yaşamlarından olan pek çok gazeteci vardır. Öte yandan, halkın doğru ve tarafsız haber alma özgürlüğünden yana, adil, objektif ve nitelikli bir basın olgusu, demokrasinin de ayrılmaz bir parçasıdır. Bu anlamda gazetecilerin karşılaştığı mesleki her sorun, dolaylı olarak demokrasinin de yara almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, gazetecilerin düşündüklerinden, yazdıklarından, halka aktardıklarından dolayı tutuklanma, ceza alma endişesi yaşamadıkları, bu uğurda canlarından olma riski ile karşı karşıya kalmadıkları bir düzeni sağlamak, diğer yandan basında koşulsuz olarak tarafsız bir ortamın oluşturulması muhakkak ki elzemdir. Bunun mücadelesinde de işlerini büyük bir özveriyle yapan, tarafsız, adil ve objektif tüm basın mensuplarımızla omuz omuza olmak bizlerin de görevidir. Yerelde, ülke genelinde ve dünyada olup bitenleri, önemli gelişmeleri ve haber niteliği taşıyan her olayı, gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden bizler için takip eden ve aktaran, mesleğine ve mesleğinin ilkelerine gönülden bağlı tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü yürekten kutluyor, kentimizde de bu mesleğe uzun yıllar emek veren ancak ne yazık ki aramızdan ayrılmış olan tüm basın mensuplarımızı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi. 
 
“Çalışan gazetecilerimizin yanlarında olduğumuzu bildirmek isteriz”
Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar; “Çoğulcu ve katılımcı demokrasinin temel öğelerinden olan basın, demokratik düzenin sağlıklı işlemesi yönünden vazgeçilmez bir işleve sahiptir.  İletişimin en güçlü kanallarından olan basın, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında etkili bir araçtır. Basın, her zaman ve her koşulda, kamu yararını göz önünde bulundurarak, yansız ve ilkeli habercilik anlayışını benimsemeli, ilkeli yayıncılık anlayışının gereği olarak da gelişmeleri tarafsız bir şekilde halka aktarmalıdır. Ülkemizde iletişim özgürlüğünün önünü açan 212 sayılı yasanın çıkarılışının 59. yılında bugün Gazeteciler Sendikasının verilerine göre 108 gazeteci tutuklu bulunmakta, mahkemelerde binlerce dava sürmektedir. Türkiye dünya basın özgürlüğü sıralamasında, ifade özgürlüğü ve bireylerin temel hak ve özgürlükleri kriterlerinde maalesef ki bugün çok geri durumdadır. Bununla birlikte halen gazetecilerin haberlerinden dolayı sıkıntılar yaşadığı, yoğun dış ve içsel sansüre uğradığı, birçok basın mensubunun ciddi ekonomik problemler yaşadığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesine bir süreçte halkın bilgilenmesi, kamuoyu adına takipçilik işlevinin gerçekleşmesi, dolayısıyla demokrasinin pekişmesi için gazetecilerin günümüzde daha da önemli olduğunu düşünmekteyiz. Dün olduğu gibi bugünde çalışan gazetecilerimizin yanlarında olduğumuzu bugün vesilesiyle bildirir, taleplerinin biran önce yerine getirilmesini diler, tüm zorluklara rağmen görevini özveri içinde yerine getiren değerli gazetecilerimizin gününü kutlar, meslek hayatlarında mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim” dedi. 
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3167
Korona her yerde
28.11.2020    2117
Kayıp hayvanları drone buldu
25.11.2020    1121