12 Ekim'de alanlara...

09.10.2019         

Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada, 12 Ekim'de düzenlenecek 'Su ve Vicdan Mitingi'ne çağrı yapıldı.

 Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği 12 Ekim’de tüm Türkiye’den katılımın olacağı ‘Su ve Vicdan Mitingi’ne çağrı yaptı. Kirazlı’da başlayan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’nin 75 gündür sürdüğü ifade edilen açıklamada; “Alamos Gold’un  Ağı Dağı ve Çamyurt’ta başka projeleri de var. Alamos dışında daha onlarca proje sırada bekliyor” denildi. Mücadelenin, 12 Ekim tarihinde Saat 14.00’de Çanakkale’de yapılacak miting ile daha da yükseleceği, tüm bu talan ve yıkım projelerinden vazgeçilene kadar süreceği ifade edilen açıklamada; “Kazdağları ve çevresine sahip çıkmak, yaşama ve doğaya sahip çıkmaktır.  Tüm ekoloji örgütlerini, emek ve demokrasi güçlerini, tüm halkımızı Çanakkale mitingine katılmaya davet ediyoruz” denildi. Yapılan açıklamada; “Kazdağları ve çevresi, başta siyanürlü altın madenciliği olmak üzere, metalik madencilik projelerinin işgali altında. Bölgede onlarca proje var.  Daha arama aşamasında köylerimizin sularını içilmez hale getiren altın madenciliği projelerinin işletme aşamasına geldiğinde orman ekosistemini ne hale getirdiğini Kirazlı’da bir kez daha gördük. Kanadalı Alamos Gold’un yerli iştiraki olan Doğu Biga Madencilik’e tahsis edilen hemen her yeri ormanlık olan 20 bin dönüm ruhsat alanının ÇED alanı olan 6850 dönümlük kısmının, bizzat Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle nasıl da katledildiğine hepimiz tanık olduk.  Yazık oldu, Kirazlı ormanlarına ve içinde yaşayan tüm canlılara.  Bu durum kamuoyunda infial yarattı ve altın madenciliğine karşı verilen mücadele yükseldi” denildi. 

Tüm vatandaşların doğa mücadelesine çağrıldığı açıklamada; “Kirazlı’da başlayan ‘Su ve Vicdan Nöbeti 75 gündür sürüyor. Çadır direnişçileri her gün iki kez maden alanına yürüyüp altın madeni istemediklerini haykırıyor, maden alanındaki faaliyetleri kayıt altına alıyor.  Alamos Gold’un  Ağı Dağı ve Çamyurt’ta başka projeleri de var. Alamos dışında daha onlarca proje sırada bekliyor. Dağlarımızda, ovalarımızda bu katliama izin vermeyeceğiz. Çanakkalelilerin içme suyunun kirlenmesine izin vermeyeceğiz! Mücadelemiz, 12 Ekim 2019 tarihinde Saat 14.00’de Çanakkale’de yapılacak miting ile daha da yükselecek ve tüm bu talan ve yıkım projelerinden vazgeçilene kadar sürecek. Kazdağları ve çevresine sahip çıkmak, yaşama ve doğaya sahip çıkmaktır.  Tüm ekoloji örgütlerini, emek ve demokrasi güçlerini, tüm halkımızı Çanakkale mitingine katılmaya davet ediyoruz” denildi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Recai Taylan'ı kaybettik
05.07.2020    1509
Bu yol nereye gider!?
05.07.2020    1371
31.hafta maçları başlıyor
05.07.2020    1332