15 Temmuz derin mevzu...

25.07.2021         Değerli okurlarım! 
 
Bayram da geldi hatta bitti bile. Geçmiş bayramınız mübarek olsun.
 
Bugün çok derin, derin olduğu kadar da trajik bir konuya değinmek istiyorum. Konumuz: 15 Temmuz...
 
O gece neler oldu az çok hepimiz medya üzerinden gördük. Bir de medyadan görmediklerimiz var. İyi düşünelim o geceyi... 
 
Birileri Yunan hava sahasını ihlal edip helikopter uçurdular. Kaçarken helikopter Yunan topraklarına iniş yaptı. İzinsiz sapasağlam, vurulmadan... Bu sizce normal mi? Değil tabi ki. Hava sahası ihlali ikaz edilir ve ihlal yapılan bölge terk edilmedi mi ihlali yapan araç vurulur. 
 
Hatırlarsanız; Güneydoğu sınırımızda Rus uçağını nasıl vurduk. Aynen öyle. 
 
ABD dibimize kadar gelip Yunanistan da karargah kurdu, eğittiği adamlarını orada karşıladı ve aldı gitti. Biz hala; dostum Trump, olmadı dostum Biden, yok dostum Obama ya da Putin diye beyanat verip duruyoruz. Bu dostum falan doğru bir jargon değildir. Mevkidaşım, meslektaşım dersin... Madem ki dostunuzdu bunlar neden Fetö`yü vermediler? Çünkü bölünmemizi, iç savaş çıkmasını isterler. Hala dostum filan deniliyorsa, ben art niyet ararım bu söylemlerin altında. 
 
İkinci bir hadise; bu hain Fetö`cüler gidiyor Gölbaşı`nda özel harekat merkezini bombalıyor, onlarca özel harekat polisimizi şehit ediyorlar, Gazi Meclis`in bir bölümünü bombalıyorlar. Ancak, enteresan bir şekilde bütün hassas birlik komutanlarımız ya düğünlerde ya davetlerde veya tatildeler... Allah`tan dışarıdan başka bazı devletler bizi işgal etmemişler(!)
 
Bir ilginç olay da ülkemizin en seçkin askerleri özel kuvvetler komutanlığında yaşandı. En hasas birimin başındaki komutan Zekai Aksakalı da o gece bir davette idi. Ve bulunduğu yerden çok ilginç bir emir verdi. Şehit astsubayımız Ömer Halis Demir`e; "git Semih Terzi`yi etkisiz hale getir". Böyle bir emir verilirken, Terzi`nin yanındakiler hain değil miydi de sadece hedef Terzi idi? Halis Demir`in o saldırıdan sağ kurtulamayacağını bilerek verdi o emri. Ortada bir cinayet var! Allah rahmet eylesin! Cinayetin kurbanı da Ömer Halis Demirdir. O seviyedeki bilgili ve eğitimli bir asker, o helikopterden inen bütün askerleri imha edebilecek beceriye sahipti. Hatta o helikopteri daha havadayken bile etkisiz hale getirebilirdi. Ya da, o helikopterden inen hainleri derdest edebilirdi yanına 20 arkadaşını alarak...
 
Bu olaydan sonra ilginçtir Zekai Aksakalı bir de üstün cesaret ödülü aldı... Birkaç ay içinde kahraman ilan edilen general Zekai Aksakalı Gelibolu, kısa bir süre sonra da Irak sınırına gönderildi. Kahraman, mükafatlandırılmadı tersine cezalandırıldı. Maalesef ki, devletimiz 15 Temmuz şokunu atlatınca yapılan hataları görmüştür. Böyle bir kahraman neden kadrosuzluktan korgeneral rütbesi ile emekli edildi? Normal mi? Madem ki darbeyi önleyen generaldi daha iyi yerlere getirilebililirdi. Harcandı mı? Yoksa foyası ortaya mı çıktı Erzurum`lu paşamızın? Düşünmeden edemiyorum. Olan Ömer Halis Demir`e oldu maalesef. O da aldığı emiri müzakere ve muhakeme edemedi ki içinde, kafasında tek kişiyi hedef aldı ve şehit oldu. Yoksa o helikopterden inen muvazzaf subayların hepsini etkisiz hale getirecek eğitime ve cesarete sahip bir askerdi. Yoksa komutanın yaveri koruması olamazdı. Birinciler getirilir o görevlere. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ona o kurşunu sıkanlar, bu ülkede ilelebet lanetlenmeli. Ailesi, yakınları, tamamı lanetlenmeli. 
 
Maalesef ki, bu hain generalin ağabeyi de büyükelçi olarak atandı. Mükafat gibi bir görev. Lahey`de büyükelçilik verildi. İnsan hakları başkentinde... Orada savaş suçluları yargılanır. Şaban Dişli, büyükelçi kardeşi Mehmet Dişli Fetö kurmaylarından hapiste. Asyabank`ın önünden geçen hapiste. 
 
Hain general in ağabeyi Lahey`e büyükelçi olarak atandı. Adalet mi bu? Bunun sonu nereye varacak bir bilen var mı? Birileri kalkmış seçim olsa da olmasa da hükümet mi verilecek diyor buna. Sus diyen yok. Dava açan yok. Konuşan yok. Yok oğlu yok! Bu konuşmayı yapan kime güveniyor? Joe Biden`la nasıl bir pazarlık yapıldı. Neden bürokrat yoktu. Merve Kavakçı`nın kızı Mariam Kavakçı vardı orada tercüman olarak. Ne konuşulduğunu 20 yıl sonra Mariam Kavakçı anılarını yazdığında mı öğreneceğiz? 
 
Mevzu, devletin bekası mı kişilerin bekası mı yoksa memleketi kafalarına göre küresel devletlere göre mi düzenliyorlar? Bunun bir an önce durdurulması gerekiyor. Yoksa gemi öyle bir su alacak ki batacağız. Cumhuriyet diye birşey kalmayacak. O anlaşmalar derhal açıklanmalı. Yol yakın iken devleti korumalıyız. 2023 vizyonu nedir açıklayın! Yoksa Cumhuriyetimizi 100. yılda sonlandırmayı mı düşünüyorsunuz? Bu ülke öyle kolay kurulmadı. Osman`lar, Fatih`ler, Atatürk`ler bu ülkeye can veren ecdatlarımızdı. Her sonun bir başlangıcı oldu. Her sonu da, kurucuların çocukları bitirdi. Kurulan dev imparatorluklar öyle bitti. Selçuklu öyle bitti. Osmanlı öyle. Çocukları, torunları bitirdi. Kaybolup gittiler. 
Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti`ni kurdu ve tüm ülke bu devletin sahibi. Sizler; Asil cumhurbaşkanları, başbakanları, milletvekilleri, valileri, belediye başkanları, kısaca Türk milletisiniz. Atatürk "Kurtarıcı beklemeyin! Kurtarıcı siz olun" demiştir. Bu sözün hiç mi anlamı yok. Ağalar, bacılar, analar lütfen cumhuriyetimize sahip çıkalım. Laik ve hür yaşamaya devam edelim. Birilerinin vereceği görevlere değil, mücadeleyle, yarışarak bir yerlere gelelim!
Saygılarımla.

1484
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    583