18 Mart, törenlerle kutlanıyor

14.03.2019         

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen 18 Mart haftası etkinlikleri devam ediyor. Önceki gün başlayan etkinlikler gün içerisinde düzenlenecek, konferans, sergi, tiyatro gösterileri, konser gibi etkinliklerle devam edecek.

 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü etkinlikleri, tüm hızıyla devam ediyor. Önceki gün 22’nci Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü ile başlayan törenler, bugün konferans, sergi, tiyatro gösterileri, konserlerle devam edecek. 18 Mart haftası nedeniyle yapılacak etkinliklerin başladığı 22’nci Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü töreni ile ilgili olarak, Çanakkale Valiliği tarafından; “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü açılış töreni Kale-i Sultaniye’de yapıldı. Törene, Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcıları, gaziler, protokol üyeleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Orhan Tavlı tarafından günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapıldı. Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin Halk Oyunlarını sergilediği Kale-i Sultaniye’deki törende,  Türk Hava Kurumu Motorlu Yamaç Paraşütü Gösteri Ekibinin tören boyunca süren gösterisi büyük beğeni topladı. Çanakkale Mehteran Topluluğunun gösterisiyle son bulan Kale-i Sultaniye’deki törenin ardından katılımcılar ellerinde Türk Bayraklarıyla Valilik önüne kadar halk yürüyüşü gerçekleştirdiler. Çanakkale Valiliği önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere kutsal toprak, deniz suyu ve Türk Bayrağı Vali Orhan Tavlı tarafından sporculara teslim edilerek Zafer Koşusunun startı verildi” açıklaması yapıldı. 

 
18 Mart törenleri, devam ediyor…
Törenlerin bugün, konferans, sergi, tiyatro gösterileri, konserlerle devam edeceği belirtilerek; “Milletimizin gurur kaynağı ve milli tarihimizin en önemli zaferlerinden biri olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü töreni 14 Mart Perşembe günü Etkinlikler, ÇOMÜ Troya Kültür Merkezinde Saat 11.00’de ‘İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Programı’ isimli Konferansı, İÇDAŞ Kongre Merkezinde Saat 14.00’de Çanakkale Destanı (Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi) tiyatrosu, 17 Burda AVM’de Saat 16.00’da Dünden Bugüne Yerel Basında 18 Mart Zaferi Resim Sergisi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisinde Saat 17:30’da ‘Çanakkale İçinde’ Resim Sergisi, İÇDAŞ Kongre Merkezinde Saat 19:15’de 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Konseri ‘Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bandosu ile ÇOMÜ Korosu tarafından icra edilecektir. Tüm vatandaşlarımız davetlidir” denildi.
(Zeynel Yöner)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER