3 büyükler tarih oluyor

29.10.2010         mail@canakkaleolay.comKoltuk sevdalısı başarısız yönetimleriyle her geçen yıl dibe vuran Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş bu sezon da Avrupa’da sınıfta kaldı. Anadolu futbolunun gerisine düştü
Türk futbolunda “3 büyükler” diye adlandırılan kulüpler her geçen gün erimeye devam ediyor. Asırlık çınarların son derece hatalı yerli ve yabancı transfer politikaları, futbol pastasından Anadolu kulüplerinin hakça yararlanmaya başlaması, 8 yabancı kontenjanının Anadolu takımlarınca olumlu kullanılması, yerli Teknik Direktörlerin çağdaş normları yakalaması, Türkiye’de oynanan futbolun tamamen fizik gücüne dayanması ve bu olguyu Anadolu kulüplerinin iyi algılaması,  3 büyüklerdeki teknik kapasitesi yüksek oyuncuların yeteneklerini sergileyecekleri boş alan bulamaması, futbolda Anadolu egemenliğinin doğmasını beraberinde getirdi.
Bunun öncülüğünü yıllar evvel Trabzonspor başlattı. Defalarca Şampiyon oldu. Türk futbolunu Avrupa’da mükemmel temsil etti. Sonra Sivasspor devreye girdi. Türkiye ligi ikinciliği kazandı. Devler liginde boy gösterdi. Geçen sezondan buyana ise ligin zirvesinde Şampiyon Bursaspor’un Yeşil-Beyazlı bayrağı gururla dalgalanıyor. Kayserispor’un dev stadı ile gerçekleştirdiği atılım ve açılım gıpta ile izleniyor. Bu güzel örneklere Gaziantepspor, Antalyaspor, DÇ.Karabükspor, Eskişehirspor ve Ankaragücü gerçeğini de eklemek mümkün. Gidişat odur ki; eskiden Anadolu Kulüpleri Şampiyonluklara uzaktan özlemle bakarken, şimdi sıra, tarih olmaya yüz tutan 3 büyüklerde. Artık hakemler yüreklendi. Büyük – küçük demeyip, objektif değer yargılarıyla kuralları bir bir uyguluyor. Türk futbolunda hiç kimse isme prim vermiyor. Sanal alemdeki abartılarla maç kazanılmıyor. Kalıcı başarılar ve büyüklük söylemle değil, eylemle elde ediliyor.

2894

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun