32 köy ve mahallede karantina ilan edildi!

04.08.2019         

Çanakkale Merkez'de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 'Genç Çiftçi' projesi kapsamında dağıtılan koyun ve keçilerin vebalı olduğu haberleri basına yansımıştı. İl Tarım Müdürlüğü tarafından Çanakkale ve Kepez Belediyelerine gönderilen tebligatta Merkeze bağlı 32 mahalle ve köyde 'karantina' uygulanarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. Konuyla ilgili CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; "Niçin dağıtıldı bu hayvanlar? Neden kontrol edilmedi? Artık insanlar bıktı bu beceriksizlikten!" açıklamasında bulundu.

 ‘Genç Çiftçi’ projesi kapsamında Çanakkale’de hibe olarak dağıtılan koyun ve keçiler tek tek ölmeye başlamış. Ölümler, diğer hayvanlarda da görülmüştü.  . Çiftçiler hayvanların vebalı olduğunu öne sürmüş ve vebalı hayvanların kendi sağlıklı hayvanlarına da sıçrayarak ölümlerin aratarak sürdüğünü belirtmişlerdi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından dün Çanakkale ve Kepez Belediye Başkanlıklarına hayvanlar için ‘karantina’ uygulaması tebligatı gönderildi.  32 mahalle ve köy için gönderilen tebligatta, hayvan hareketlerinin kısıtlandığı, kordon ve karantina uygulaması için gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiği ifadeleri yer aldı. CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, konuyla ilgili sosyal medya paylaşımından açıklamada bulunarak, hayvanların neden kontrol edilmediğini sordu. İl Orman ve Tarım Müdürü Ekrem Karadağ imzası ile Çanakkale ve Kepez Belediyelerine gönderilen karantina tebligatında;  “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konu Koyun Keçi Vebası Hastalığı dağıtım yerlerine Çanakkale Merkez Kurşunlu köyünde çıkan ‘Koyun Keçi Vebası Hastalığına’ bağlı olarak gözetim bölgesinde bulunan 32 Mahalle/Köyde (Aşağiokçular, Belen, Çiftlikdere, Işıklar, Kalabaklı, Karacaören, Kayadere, Özbek, Kemel, Yapıldak, Musaköy, Kızılkeçili, Yukariokçular, Mareşal Fevzi Çakmak, Kayadere, Saribeyli, Kurşunlu, Yağcılar, Ulupinar, Taşlıtarla, Saricaeli, Saraycık, Kemel, Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, Ísmetpaşa, Namikkemal, Kepez Boğazkent, Kepez Cumhuriyet, Kepez Hamidiye, ) Kordon ve Karantina tedbirleri kapsamında duyarlı ( Koyun ve Keçi) hayvan hareketleri kısıtlanmıştır. Kordon ve Karantinanın yürütülmesi için gerekli bütün tedbirlerin alınması hususunda ve gereğini arz ederim” ifadeleri yer aldı.

 
 
“Niçin dağıtıldı nu hayvanlar?”
Sosyal Medya hesabından duruma tepki gösteren Milletvekili Erkek;  “Ağaca, suya, toprağa düşman olmaları yetmiyor, hastalıklı hayvanları hem de Kurban Bayramı öncesi dağıtacak basiretsizliği gösteriyorlar. Niçin dağıtıldı bu hayvanlar? Neden kontrol edilmedi? Artık insanlar bıktı bu beceriksizlikten!” dedi.        (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Ahh be Gemici!
05.12.2019    1826
Esnaf kan ağlıyor
06.12.2019    437