AKP İl Başkanı Makas "Çanakkale'nin asıl sorunları geriye itiliyor"

08.06.2020         

AKP Çanakkale İl Başkanı Naim Makas 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısı ile Çanakkale'ye dair açıklamada bulundu. Çanakkale'nin asıl sorunlarının geriye itildiğini belirten Makas, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a yönelik; "Sn. Başkan lütfen artık görevinizin başına geçiniz" cümlelerini kullandı.

 AKP Çanakkale İl Başkanı Naim Makas 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısı ile Çanakkale’ye dair açıklamada bulundu.  Çanakkale’deki birçok projenin AKP Milletvekillerinin gayretleri ile çözüme kavuşturulduğunu belirten Makas, Sarıçay’daki kirliliğin sebeplerini sordu.Çanakkale’nin çevre başta olmak üzere asıl sorunlarının geriye itildiğini belirten Makas, “Sn. Başkan lütfen artık görevinizin başına geçiniz” dedi. Makas açıklamasında; “Hükümetimiz hayata geçirdiği her projede doğayı ve doğada yaşayan her canlının hayatını öncelemektedir. Bakın hemen yanı başımızda yükselen dünyanın en’lerini barındıran 1915 Çanakkale Köprüsü’nün projesi… Bu projenin tasarımı ve imalatı deniz canlılarının göçleri dikkate alınarak gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam ediyor. (Örneğin, Yunusların göçleri sırasında keson temellerin imalatına ara verilmesi gibi). Yine aynı şekilde tarım alanlarını korumak ve buralarda betonlaşmanın önüne geçmek için özellikle de köprü imalatının başlamasından evvel 7 ovamız sit alanı ilan edildi. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu toprakları bizler de çocuklarımıza emanet etmek istiyorsak doğayı korumalı, doğabilecek zararların önüne geçmeliyiz. Hamdolsun ki partimiz ve devletimiz bu konuda çok hassas davranmakta ve kadim milletimizin medeniyet yolculuğunda bu anlamdaki görevini yerine getirmektedir” dedi.

 

“Çevreciyiz sözlerini uygulamada göremiyoruz”

Makas açıklamasının devamında; “Çanakkale Belediyesi her sözünde çevreciyiz diyerek kendinden bahsediyor.  Ancak ne yazık ki uygulamada göremiyoruz. Çevrecilikleri takribi olarak ayda 1 gerçekleşen belediye meclisi salonundaki toplantı ve sloganlarından ibaret; Arıtma Tesisi ve Sanayi Sitesi milletvekillerimizin gayretleriyle çözüme kavuştu, kavuşuyor… Yerel seçimde aldığı oylarla belediye başkanlığı koltuğunda Ülgür başkan oturuyor; merkez ilçe belediyesinin çevrecilik anlamındaki çözümlerini ise genel seçimle aldıkları oylarla; sadece partimizin ve Ankara’nın değil aynı zamanda şehrimizin vekilleri olan kıymetli vekillerimiz buluyor. Buna şimdi hep beraber sevinecek miyiz yoksa üzülecek miyiz doğrusu biz bu tezatlığı anlamakta güçlük çekiyoruz…” dedi.

 

“Görünen o ki arıtma tesisi fonksiyonel çalışmamaktadır”

Sarıçay’daki kirliliği soran Makas; “Görüldüğü gibi her taraf çöp ve moloz yığını. Biyolojik arıtma çalışıyor mu? Vatandaşın; şehrin atık sularının Sarıçay’a akıtıldığına dair endişesi var. Sarıçay çevresinden gelen yağmur suları ve yağmur suyuyla karışık evsel atıkların Sarıçay’ı ve içinde yaşayan canlıları katlettiği, dahası vatandaşın da sağlığını ciddi tehlikeye attığı görülmektedir. Görünen o ki arıtma tesisi fonksiyonel çalışmamaktadır. Aynı zamanda hemşehrilerimizin önemle bu soruyu sormalarını ve cevabını tekrarlamalarını istiyorum, Sarıçay  nereye akıyor? Sarıçay boğazın serin sularına akıyor ve buradan hemen yanı başımızdaki şehrimizin plajlarına kadar gidiyor bununla beraber maalesef doğayı kirletiyor ve hemşehrilerimizin sağlıklarını ciddi anlamda tehlikeye atıyor… Soruyorum; CHP’li belediye için insan hayatı bu kadar ucuz mu?” dedi.

 

“Hemşehrilerimiz çözümü partimizin milletvekillerinde arıyor”

Çanakkale’nin asıl sorunlarının geriye itildiğini belirten Makas; “Bir belediye binası sevdasıyla yıllardır Çanakkale’mizin asıl sorunları geriye itildi. Ne oldu; bugün geldiğimiz noktada adeta şehrin psikolojisi ile oynayan metruk bir yapı şehrin göbeğinde hayalet gibi durmaktadır. Diğer yandan; yenilenmesi kaçınılmaz olan ve metrukluğa aday başka bir sorun sosyal konutlar… Kentin sorunlarına ve hemşehrilerimizin yaşam güvenliği sorunlarına çözüm üretemeyen yerel yönetim yine her fırsatta topu taca atmak suretiyle adeta uzatmaları oynamaktadır…  Şunu belirtmek istiyorum, artık Çanakkaleli hemşehrilerimiz çözümü Merkez ilçemizin Yerel Yönetimi’nde değil, partimizin milletvekillerinde arıyor… Sn. Belediye Başkanım sizlerin çözmesi gereken konuları hemşehrilerimiz Sn. Milletvekillerimize iletiyorlar…” dedi.

 

“Tavsiyem asli görevlerinize dönmenizdir”

Makas açıklamasında son olarak; “Sizlere tavsiyem; ivedilikle siyaseti bir kenara bırakıp asli görevlerinize geri dönmenizdir…  5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası’nın şehrimizin daha temiz, sağlıklı ve yaşanılabilirliğine vesile olması temennisi ile buradan; Ülkemizin genç bir evladı olarak ve bir Çanakkaleli olarak; Sn. Belediye Başkanına sesleniyorum;  Sn. Başkan lütfen artık görevinizin başına geçiniz” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Kupa finali İstanbul'da
27.06.2020    2187
Kirazda tehlike çanları
27.06.2020    1822