AKP İnsan Hakları Birim Başkanı Kaya "27 Mayıs Darbesi, büyük bir ihanettir"

28.05.2019         

AKP Çanakkale İl Örgütü tarafından 27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümünde basın açıklaması yapıldı. AKP İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya, yaptığı basın açıklamasında; "27 Mayıs Darbesi, demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir" dedi.

 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan ilk askerî darbe olan 27 Mayıs Darbesi sonucunda eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar ömür boyu hapse mahkum edilirken, eski Başbakan Adnan Menderes idam edildi. AKP Çanakkale İl Örgütü tarafından, 81 il eşzamanlı olarak 27 Mayıs Darbesi’nin yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını yapan AKP İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya, 27 Mayıs Darbesi’nin demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanet olduğunu söyledi. 27 Mayıs Darbesinin seçilmiş Başbakanın idam edilmesiyle demokrasi tarihinde silinmez leke oluşturduğunu söyleyen Kaya; “Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir. Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır” dedi. 27 Mayıs Darbesi’ne benzer bir senaryonun 15 Temmuz’da yeniden meydana geldiğini söyleyen Kaya, “Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür” ifadelerini kullandı.


“27 Mayıs Darbesi, demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturdu”
AKP İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya; “Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atılmıştır. Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir. Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır. Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, “Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor” sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER