AKUT, Çanakkale'de şehitlerin huzurunda

18.03.2023         

AKUT Arama Kurtarma Derneği, ülke çapındaki ekiplerinden 500'den fazla gönüllüsüyle, "Çanakkale Deniz Zaferi"nin 108. yıl dönümünde Çanakkale'de olacak. Bu yıl 13'üncüsünü düzenledikleri Anma Yürüyüşü etkinliği bugün 13.00'da start verecek.

Türkiye`nin, arama kurtarma alanındaki ilk sivil toplum örgütü AKUT Arama Kurtarma Derneği, Çanakkale Deniz Zaferi`nin 108. yıl dönümünde, ülke çapına yayılmış tüm ekiplerinden 500`den fazla gönüllüsü, ekip liderleri ve yöneticilerinin katılımıyla, 18-19 Mart 2023 tarihlerinde Gelibolu`da olacak. 
 
Bu yıl 13`üncüsü düzenleniyor
AKUT tarafından yapılan açıklamada, bu sene 13`üncüsünü düzenleyecekleri Anma Yürüyüşü etkinliğinde, gönüllülerin 18 Mart 2023 Cumartesi günü AKUT resmi kıyafetleriyle bir kamp alanında buluşup, konaklayacağı ve Saat 13:00`de topluca yola çıkıp, profesyonel rehberler nezaretinde, 57. Alay`ın çıkış yaptığı Conk Bayırı, Seddülbahir Kalesi ve kalenin içindeki İlk Şehitler Anıtı`nın ziyaret edecekleri belirtildi. Açıklamada, bu anıtta ilk nöbet tutanların AKUT gönüllüleri olmasından duyulan gurur vurgulandı. Yapılan açıklamada ayrıca, 19 Mart 2023 Pazar sabahı Saat 09:00`da ise, yine topluca gerçekleştirilecek bir yürüyüşle, Saat 10:30 gibi Çanakkale Abidesi`nde saygı duruşu, çelenk bırakma ve İstiklal Marşı okunmasının gerçekleştirileceği ifade edildi. 
 
"Siyaset üstü duruşumuzla hayat kurtarmaya devam edeceğiz"
Konuyla ilgili bir açıklama yapan AKUT Arama Kurtarma Derneği Başkanı Zeynep Yosun Akverdi; Türkiye`nin en önemli STK`ların birisi olarak, cumhuriyetin oluşumundaki tüm tarihsel aşamaları ve bunun yarattığı değerleri coşkuyla sahiplendiklerini belirterek; "3 bine yakın gönüllüsü olan bir STK olarak, tüm enerjimiz ve çeşitliliğimizle, ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ümüzün yolundan asla taviz vermeden, siyaset üstü duruşumuzla hayat kurtarmaya devam etmekteyiz ve edeceğiz. Aynı şehit atalarımızın mücadele ederek hayat kurtarmaları gibi... Türkiye`nin AKUT`u olarak ortak değerlerimizi Türkiye ile paylaşabilmek adına toplumumuzun yanındayız. Şehitlerimizi minnetle anıyoruz" dedi.
(Gökhan Özkurnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER