Akaryakıttan şekere zamlar durmak bilmiyor

28.06.2019         

Yaşanan zam furyası, yaz ayları boyunca devam edecek. Motorin, çay ve şekere gelen zamların ardından yaz ayları boyunca et-süt, toptan gıda ve beyaz eşyaya zam geleceği belirtiliyor.

 2018 yılının yaz ayları itibariyle ülke genelinde yaşanan ve tüm sektörleri etkileyen ekonomik kriz, 31 Mart yerel seçim ve 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim süreciyle derinleşti. 31 Mart’ta yapılan ve itirazlar sonucunda yeniden yapılması kararlaştırılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimin ardından motorin, çay ve şekere zam geldi. Motorine 22 kuruş zammın yanı sıra çaya yüzde 15 ve şekere yüzde 16 zam geldi. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, zamlarla ilgili dünkü gazetemizde değerlendirmede bulunmuştu. çay ve şekerin yanı sıra akaryakıta da zam gelmesinin çay ve şekerin nakliye işlemi ile birlikte zam ortalamasını arttırdığını söyleyen Berkit; “23 Haziran seçimlerinin ardından toplumun iyi niyetli beklentilerine rağmen, nedeni belli olmayan zamlar, tüketicilerin yaşamlarını zorlaştırmaya başladı. Akaryakıt zamları diğer tüketim maddelerini otomatikman etkiliyor. Zaten dünyanın en pahalı akaryakıtını biz kullanıyoruz, en pahalı ulaşım, en çok bölünmüş yol bizde, en iyi köprüler bizde ama trafik kazalarında dünyada birinciyiz. Bundan sonra siyasi partilerin Salı günleri yaptıkları toplantılarda parti liderlerinin diğer konuların dışında ekonomik hayat, hayat pahalılığı, insanların yaşam koşullarının düzeltilmesi ve yeni zamlar yapılmaması ile ilgili konuşmaların yapılması gerekiyor. Et başta olmak üzere, diğer tüketim maddelerinin en pahalı satıldığı, dar gelirlilerin ve emeklilerin en az maaş aldığı ülkelerden birisiyiz” ifadelerini kullanmıştı.


Et, süt, toptan gıda ve beyaz eşyaya zam geliyor… 
Et ve süt ürünlerinde de fiyat artışı gündeme geldi. Motorin, çay ve şekere gelen zamların yanında benzin fiyatına da her an daha büyük bir zam gelebileceği belirtiliyor. Sektör temsilcileri tarafından, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) da ete zam yapmasını bekleniyor. Bu durumun, artan bütçe açığıyla birlikte Hazine’nin zarar eden KİT’lere verecek kaynağının azalmasından dolayı olduğu belirtildi. Sektör temsilcileri mayısta zamlanan süt ve süt ürünlerine yeni bir zammın yaz ayları içinde gelebileceğini aktardı. İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, yaptığı değerlendirmede işlerin durgun olduğunu ve zam beklenmediğini söyledi. Ancak okulların açılmasından sonra, Kasım ayı itibariyle fiyatlarda bir hareketliliğin olabileceğini ifade etti. Mobilya ve beyaz eşyadaki KDV ve ÖTV indirimlerinin 30 Haziran’da biteceği belirtildi. Mobilyada KDV yüzde 8’den yüzde 18’e yükseleceği, beyaz eşyada yüzde 0 olan ÖTV yüzde 6.7 olacağı ifade edildi. Ticari araçlarda ise KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e yükseleceği belirtildi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER