Aladağ davasında 4 tahliye

11.02.2018         

Adana'nın Aladağ ilçesinde, kız yurdunda çıkan yangın sonucu 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangını davasında tutuklu bulunan 6 kişiden 4'ü adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından konu ile ilgili yapılan açılamada; "Tahliye kararları vicdanları sızlatmıştır" denildi.

 Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016`da ortaokulda okuyan kız öğrencilerinin kaldığı özel kız öğrenci yurdunda elektrik sisteminin kısa devre yapması sonucu çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişi hayatını kaybetmişti.  26 Şubat’ta görülecek 5’inci duruşma öncesi 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklu bulunan 6 kişiden 4’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Konuyla ilgili Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “Adana’nın Aladağ ilçesinde cemaat yurdunda çıkan ve 11’i kız öğrenci ve bir görevli olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili davada mahkemece, tutuklu dört sanık hakkında tahliye kararı verilmiştir. 26 Şubattaki duruşma tarihi dahi beklenmeksizin verilen tahliye kararı başta mağdur aileler olmak üzere tüm kamuoyunda olduğu gibi eğitim camiasında da vicdanları sızlatmıştır. Yaşanan facianın asıl sebebinin, öğrencilerimizin tarikat ve cemaat yurtlarına mecbur bırakılmaları olduğu, laik, parasız ve çağdaş eğitimin hakim kılınmasının zorunlu olduğu gerçeğini görmek ve benzer acıların yaşanmasını önlemek adına ilerici kamuoyunun davaya olan desteğinin çok önemli olduğunu belirtmek gerekir” denildi.

 
“Eğitim-İş olarak sürecin, davanın tarafıyız ve takipçisiyiz”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerici dernek ve vakıflarla protokol imzalamaya devam ettiğinin altı çizilen açıklamada; “Yaşananlara rağmen gerici dernek ve vakıflarla protokoller imzalamaya devam eden Milli Eğitim Bakanlığı’nı da bir kez daha uyarmak istiyoruz. Okullarımızda eğitim-öğrenim gören milyonlarca öğrencimizi korumak için ‘eğitime katkı, yardım, destek’  adı altında faaliyet gösteren bu tür vakıf, dernek ve cemaatlere karşı duyarlı olmalarını, bunların yerli yersiz konferans, toplantı, seminer, bağış adı altında okullarımızda faaliyet göstermelerine izin vermemelerini, kimsesiz yardıma muhtaç çocuklarımızı bu tür tarikat dernek vakıf gibi kuruluşlarının ellerine bırakmamalarını ve bu çocuklarımızın ihtiyaçlarını bizzat devlet imkanlarıyla sağlamalarını, aksi halde bu tür sonuçlardan kendilerinin de sorumlu olacaklarını unutmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatırız. Eğitim-İş olarak sürecin en başından itibaren olduğu gibi davanın tarafıyız ve takipçisiyiz. Genel Merkez Hukuk Büromuzun da yer aldığı davada mağdur ailelerin ve avukatlarının yanındayız ve her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz” denildi. Sanıklardan yurt yöneticisi ile yurdun bağlı olduğu derneğin başkanının tutukluluk halli devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    955
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    904