Alamos Gold'a ŞOK!

24.10.2020         

Kazdağları'nda siyanürlü altın madeni işletmesi çalışması yürütmek isteyen ve 13 Ekim 2019'da ruhsat süresi biten Alamos Gold'a şok açıklama geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, 'Bakan oluruyla işletme ruhsatı verilebileceği hükmüyle' alakalı Alamos Gold'a yönelik; "O şirketin zaten bir yılı da aşan bir süre bitimi söz konusu, dolayısıyla oradaki şirketin bu hükümden yararlanması teknik olarak zaten mümkün değil" dedi.

Çanakkale`nin tek içme ve sulama havzası içerisinde yapmak istenen altın madeni işletmesi ile büyük tepki toplayan ve 13 Ekim 2019`da ruhsat süresi biten Alamos Gold`a şok açıklama geldi. Ulusal basında yer alan habere göre Komisyonda maden ruhsatı bekleyen şirketlere `Bakan onayı ile 1 yıl işletme izni verilmesi` maddesi gündeme geldi. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ruhsat izni bekleyen maden şirketlerine bakan oluruyla bir yıl daha çalışma izni verilmesine itiraz ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, ruhsat süresi bittikten sonra en fazla 1 yıl çalışma süresi verilebileceğini, Bakan yetkisinin bu yönde olduğunu söyledi. Alamos Gold`un hükümden yararlanmasının mümkün olmadığını belirten Bakan Yardımcısı Tancan; "O şirketin zaten bir yılı da aşan bir süre bitimi söz konusu, dolayısıyla oradaki şirketin bu hükümden yararlanması teknik olarak zaten mümkün değil" dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan`ın komisyonda konuyla ilgili; "İdareden kaynaklı bir sebeple. Bunun da bir sınırı olsun, suiistimal edilemesin. Dolayısıyla süre bittikten sonra bir yıl süreyle, Bakan oluruyla bu süre çalışılabilir hâle geliyor bir yıla kadar, yani bir yıldan daha da süre kısıtlı olabilir. Burada basına yansıyan bu Kaz Dağları`ndaki şirketin çalışmasını temin edecek görüşü de tamamen yanlış, maddeyi yanlış anlamaktan kaynaklanıyor. Çünkü süresi bittikten sonra bir yıl süre verebilir en fazla, Bakan yetkisi o yönde. O şirketin zaten bir yılı da aşan bir süre bitimi söz konusu, dolayısıyla oradaki şirketin bu hükümden yararlanması teknik olarak zaten mümkün değil. Bu, hâlihazırda çalışmakta olan bir ruhsat sahibinin uzatma talebinden bulunduğu hâlde kamu tarafından bu uzatma talebiyle alakalı bir cevap verilmemesi sebebiyle süresi bittiğinde işlerinin durmamasını temin için, istihdamın bozulmamasını temin için bir geçiş süreci anlamında konulan bir süre. Bunu açıklamakta fayda gördüm" ifadelerini kullandığını belirtildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3160
Korona her yerde
28.11.2020    2112
Kayıp hayvanları drone buldu
25.11.2020    1118