Alman Phillip'ten Türk ezgileri...

16.11.2020         

Alman anne ve Sırp-Bosnalı bir babaya sahip Almanya doğumlu Philipp Ziem, 7 sene önce öğrenci değişim programı Erasmus kapsamında geldiği Türkiye'ye ve Türk Halk Müziğine adeta aşık olmuş. Bağlama çalmayı öğrenmek amacıyla Tunceli'de eğitim alan Ziem, kendi yazdığı sözler ile halk müziği şarkıları bestelemeye başlamış. Pandeminin etkisiyle işsiz kalan Ziem, bestelediği şarkıları çıkarmak amacıyla internet ortamında bağış sitesi oluşturdu. Türkiye'deki isminin "Ferit" olduğunu dile getiren Philipp, bestelediği şarkılardan oluşan CD'yi çıkarmak için desteklerinizi bekliyor...

1989 yılında Almanya`da Sırp-Bosnalı bir baba ve Alman bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Philipp Ziem, 7 yıl önce öğrenci değişim programı Erasmus kapsamında geldiği Türkiye`ye aşık olmuş bir dünya vatandaşı. Uzun süredir gitar çalan Philipp Ziem, Türkiye`de bulunduğu süre zarfında Türk Halk Müziğine merak salmış. Türkiye`deki isminin "Ferit" olduğunu söyleyen Philipp Ziem, üç sene önce bağlama çalmaya merak salarak, Tunceli`de bağlama eğitimi almaya karar almış. Tunceli`de aldığı eğitim sonrasında pes etmeyen `Ferit`, devamla İzmir`de bir Cem Evi`nde kalarak bağlama tutkusunu geliştirmiş. Kendini bağlama çalmada geliştiren Ziem, kendi güfte ve bestelerini yapmaya başlamış. Elinde birkaç bestesi bulunan dünya vatandaşı sanatçı, kendi albümünü çıkarmak için https://www.indiegogo.com/projects/folkmusic-demo-cd-in-german-english-and-turkish#/" sitesinde bir bağış hesabı oluşturdu. Türkçe, Almanca ve İngilizce besteleri bulunan Philipp Ziem, albümünü çıkarmak için desteklerinizi bekliyor. Türkçe`yi ana dili gibi konuşan Philipp Ziem hikayesini gazetemiz Çanakkale OLAY ile paylaştı...

"Türk halk müziğine ilgim vardı"
Türkiye hikayesini anlatan Ziem şunları söyledi; "Yaklaşık 7 sene önce Erasmus programı kapsamında Türkiye`ye geldim. Bir sene İstanbul Üniversitesi`nde okudum. Ondan sonra mümkün olduğunca Türkiye`ye gidip gelmeye çalıştım. Uzun süredir gitar çalıyordum, üç sene önce bağlamaya merak saldım. Türk halk müziğine ilgim vardı. Ondan sonra Tunceli`ye gitme kararı aldım. O kültürün oluştuğu yerde ders alıp, kültürün dibine vurarak bu konuda ilerleyeyim dedim. 2017 yazında Tunceli`ye gittim. Orada bir tane bağlama aldım. Oradaki belediyede ücretsiz bağlama dersi veriyorlar. Üstüne de özel ders aldım. Sonrasında günde 5-6 saat çalıştım. Ardından yurtdışına çıkınca pes etmedim. Alıştırmaya, çalmaya devam ettim. Böylece kendimi geliştirerek, her sene de Türkiye`ye gelerek kendimi geliştirdim. Bir sonraki sene de İzmir`de bir Cem Evi`nde kaldım. Oradaki bağlama hocam devamını sağladı. Ve her yaz Türkiye`ye gelmek üzere daha da üst seviyeye gelmeye çalıştım. Yavaş yavaş fark ettim ki parmaklarımı hızlandırdım. Eninde sonunda da güfteleri yazıp kendi şarkılarımı bestelemeye başladım. Hem sazlı hem sözlü kendi eserlerimi üretmeye çalışıyorum. Bağlamada bestelediğim 5-6 türkü var. Hem beste hem sözleri bana ait. Planladığım tanıtma cd`si için üç adet şarkı kaydettirmeyi düşünüyorum."
 
Filistin`de yüksek lisans yapan ilk yabancı öğrenci
Geçmişteki serüvenine de değinen Philipp şunları söyledi; "Sunabileceğim şey, bazen kalbimi ve ruhumu diğer insanların duyguları ve gerçekleriyle gerçek anlamda bağlantılı yollar ve ifadeler bulmak için ortaya koyduğum dürüst, sağlam bir müzik. İnsanların birbirlerini anlamalarına yardımcı olmak ve anlaşıldığını hissettirmek için sözde Doğu ve Batı arasında kelimenin tam anlamıyla, müzikal ve duygusal olarak çeviri yapabileceğime inanıyorum. Desteğiniz bu yolda bana yardımcı oluyor ve bu hedefe doğru bir sonraki büyük adımım. Bu benim ilk büyük müzik kayıt projem, ancak zorlu kültürel boşlukları dolduran ilk kültürlerarası projem değil. Startnext`de daha önceki bir kitle fonlaması projesiyle, Filistin, Bethlehem`de farklı dini ve sosyal geçmişlere sahip gençlerle bir yıl sürecek bir müzik atölyesi projesi gerçekleştirdim. Almanya`da Balkanlar, Türkiye ve Suriye`den genç mültecilere sıfırdan bir müzik enstrümanıyla ilk karşılaşmalarından son performansları bir seyirci önünde sahneye çıkana kadar rehberlik ederek koçluk yaptım. Buna ek olarak, Batı Şeria, Filistin`de başarılı bir şekilde tamamlayan ve zor koşullara rağmen bir yüksek lisans programına giren ilk yabancı öğrenciyim."
"Pandemi sürecinde işsiz kaldım"
Pandemi sürecinde yaşadığı zorlukları anlatan Ziem şunları söyledi; "Bu önceden yapılmayan bir maceradır. Ben, Türk kökenli olmayan bir insan olarak, kendi eliyle şarkılar yazıp besteleyip ve onları da icra eden ilk müzisyen olabilirim. Yani dışarıdan gelen oryantal müziği yorumlayan bir sürü insan var. Ama gerçekten kendi eliyle hem beste hem güfte yazan ve icra eden insanları ben bilmiyorum. Bu noktaya varan, bu aşamayı geçen ilk müzisyen ben olabilirim. Özellikle şu an pandemi sürecinde hem maddi hem manevi desteğe muhtacız. Ve o yüzden mümkün olduğunca destek alabilirsem sevinirim. Tabi aldığım desteğin hepsini bu yolda harcayıp müzik kaydettirmek ve onu paylaşmak için kullanacağım. Pandemi başlamadan önce Kahire Mısır`da bir özel okulda müzik öğretmeni olarak çalıştım. Pandemi başlayınca okulun çoğu öğrencisi Mısır`dan kurtulmak için yurtdışına çıktı. Benim sınıfım iptal oldu, işime devam edemedim. 2020 yılının ikinci kısmında işsiz kaldım." 
"Her destek çok önemli olabilir"
Küçük desteklerin de çok önemli olabileceğini söyleyen Philipp Ziem; "İnsanlar bu kampanyayı görünce `destek olmak isterim ama benim de 5 kuruşum yok` diye düşünüyor. Özellikle şu dönemde bu şekilde düşünen çok var. 10 TL, 20 TL olsa bile her destek çok önemli olabilir. Çünkü kampanyaya destek olunca, kampanya diğer insanlara tavsiye ediliyor. 3 bin Euro toplamaya çalışıyoruz. 500 ya da bin Euro toplayabilirsek eğer bu parayla 10 tane şarkı olmasa bile 2-3 şarkı kaydedip, küçük bir tanıtım cd`si çıkarabiliriz. Bu cd ile bir müzik şirketi aramaya çıkabilirim" dedi.
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3313
Korona her yerde
28.11.2020    2276
On Numara - Yusuf Eroğlu
26.11.2020    1033