Anafartalar Zaferi'nin 102. Yılı

11.08.2017         

Çanakkale Kara Savaşları`nın dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi`nin 102. Yıldönümü nedeniyle, Conkbayırı`nda anma töreni düzenlendi.

 Conkbayırı`ndaki Atatürk Anıtı`na çelenk sunumuyla başlayan tören; dün saygı duruşu, 3 pare saygı atışı ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla devam etti. Törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Avustralya`nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Yeni Zelanda Büyükelçi Yardımcısı Ed Mcİsaac, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, siyasi parti temsilcileri ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Çanakkale`de kazanılan büyük zaferin, Türkiye Cumhuriyeti`nin varoluş zaferi olduğunu söyledi. Dünyanın en kanlı çarpışmalarından birinin Çanakkale`de yaşandığını hatırlatan Hüseyin Yayman, “Çanakkale Zaferi olmasaydı Büyük Taarruz olmayacaktı. Çanakkale Zaferi olmasaydı Allah korusun belki büyük Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı. Biz Çanakkale zaferinin sadece emperyalizme karşı, ülkemizi işgal etmek isteyenlere karşı bir zafer olmadığını, milletimiz için, devletimiz için bir varoluş muharebesi, bir varoluş zaferi olduğunun farkındayız çok şükür" açıklamasında bulundu. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da 1915`te kutsal topraklarda Çanakkale ruhunu yaratan birbirinden ayrı ve ulvi destanlar yazıldığını belirtti. Törende, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Vali Orhan Tavlı ve Tümgenerel İzzet Çetingöz tarafından şeref defteri imzalandı. Törende konuşmaların ardından Çanakkale Sanat Tiyatrosunca “Anafartalar Kahramanı” isimli tiyatro gösterisi sergilendi.

 
Törenler Kabatepe Mesire Alanı’nda devam etti
Conkbayırı`ndaki tören sonrasında, saat 12.00`de Kabatepe Mesire Alanı`nda başlayan kutlamalarda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir bir konuşma yaptı. Konuşmasında Çanakkale ruhunu hatırlatan Kaşdemir; “Onlar ölmekten korkmadılar; Teğmen İbrahim Naci’nin dediği gibi onlar unutulmaktan korktular. Tam 102 yıl önce 10 Ağustosta düşmanı süngüleriyle mağlup eden başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için, bayrak için, kutsal değerleri için, bağımsızlığımız için, ölümü göze almaktan ve ölüme koşmaktan çekinmeyen tüm aziz şehitlerimizin hatıralarını yad etmek için bugün burada bu güzel programı tertip ettik. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale Ruhunu yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Aziz şehitlerimizin ruhu şâd olsun” dedi. Konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehteran Bölümü’nün Mehteran gösterisi gerçekleştirildi. Program şehitler için mevlit ve kuran okunmasıyla devam etti. Öğle namazı sonrasında davetlilere yemek ikramında bulunuldu. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER