Anne Frank, 'Günümüz İçin Bir Tarih'

14.01.2019         

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi'nde "Anne Frank'ın Yaşam Öyküsü Üzerinden İnsan Hakları ve Demokratik Değerler Öğretisi? projesi kapsamında, Anne Frank 'Günümüz İçin Bir Tarih' sergisi açıldı. Vatandaşlar, SEHAK ve Anne Frank House Museum işbirliği ile açılan sergiye, büyük ilgi gösterdiler.

 “Anne Frank’ın Yaşam Öyküsü Üzerinden İnsan Hakları ve Demokratik Değerler Öğretisi’ projesi kapsamında Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde, Anne Frank ‘Günümüz İçin Bir Tarih’ sergisi açıldı. 11 Ocak tarihinde açılışı yapılan sergi, 30 Ocak tarihine kadar vatandaşların beğenisine sunulacak. Proje, İstanbul ve İzmir’de de sergilendi. Anne Frank ‘Günümüz İçin Bir Tarih’ sergisi, vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Kent Müzesi ve Arşivi personeli Çağlar Turhanlı ve SEHAK Yönetim Kurulu Üyesi Özden Dönmez, proje ve sergi hakkında gazetemiz Çanakkale OLAY’a bilgilendirmede bulundular. Kent Müzesi ve Arşivi personeli Çağlar Turhanlı; “Sergi, 11 Ocak tarihinde açıldı. Serginin açılış amacı, tarihte yaşanan düşmanlıkların hatırda kalması ve bu düşmanlıkların Holocaust gibi soykırım ve katliamların bir daha yaşanmaması gibi… Serginin hazırlayıcıları, Amsterdam’daki Anne Frank House Museum ve Türkiye’deki temsilcisi Sivil ve Ekolojik Haklar organizasyonu olan SEHAK’tır. Onların bu sergiyi Türkiye’ye getirmesi ise, tamamen bu nedenlerdendir. Sergi, 20 gün boyunca Çanakkale’de duracak ve daha sonra farklı şehirlerde sergilenecek. Biz, Kent Müzesi ve Arşivi olarak sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. 


“Proje daha önce İstanbul ve İzmir’de sergilendi”
SEHAK Yönetim Kurulu Üyesi Özden Dönmez; “Anne Frank’ın Yaşam Öyküsü Üzerinden İnsan Hakları ve Demokratik Değerler Öğretisi’ projesi, 3 yıllık bir proje. Çanakkale, projenin üçüncü ayağı. Proje daha önce İstanbul ve İzmir’de oldu. Çanakkale’den sonra da Mersin ve Van’a gitmeyi planlıyoruz. Bu proje kapsamında serginin yanı sıra bir de eğitimler var. Nisan ayında da yine Çanakkale’de hafıza yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Eylül ayında da yine aynı konuyla ilgili uluslararası bir konferans gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu projenin son ayağı da o olacak. bu bir Avrupa Birliği projesidir. Fakat Hollanda’da merkezi olan Anne Frank House ile birlikte çalışıyoruz. Bu sergi, onların oluşturduğu ve bize yolladığı bir sergi. Proje sadece sergiden oluşmuyor. İlk yılı, sosyoloji öğretmenleri, sosyoloji profesörleri, lise öğretmenleri tarafından dokuz tane ders modülü üretildi. Bu dokuz ders modülünü eğitimlerle tanıtmaya başladık. Aynı zamanda bunun kitabı çıkacak” ifadelerini kullandı.
(Zeynel Yöner)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER