Assos tahribatında çelişkiler yumağı!

13.10.2021         

Assos Antik Kenti'nde, yapılan "kayı ıslahı" çalışmasıyla ilgili hazırlanan AFAD raporunda; "yol açılamaz" deniliyor, açıldı! "Ağır iş makinesi giremez" deniliyor, dev kamyonlar, greyder ve kepçeler çalışıyor! "Vibrasyon oluşmayacak" denilmesine rağmen kırıcılar çalışıyor. Prof. Dr. Doğan Perinçek'e göre, raporda "yapılmayacak", "olmayacak" denen her şey var. Perinçek, "Acımasızca yapılan bir tahribat sergileniyor. Assos kentinin arkeolojik değerleri ve doğal güzelliği yok ediliyor" dedi.

Binlerce yıllık kültür mirası Assos Antik Kenti`nde, Assos Antik Limanı`nın üst tarafında bulunan kayaların düşme olaylarına ve devam eden düşme tehlikelerine karşı başlatılan çalışma devam ediyor. Doğal ve kültürel değerlerin tahribata uğradığı iddiaları ve tepkileri ile yapılan resmi, idari ve hukuki başvurulara rağmen, bölgede ağır iş makinelerine çalışmalarını sürdürüyor. Tepkilerin ardından bölgede, deniz üzerinden alınan görüntülerde çalışmaların devam ediyor olması tepkiyle karşılanıyor. Kazdağı Koruma Derneği; "Assos Antik Limanı`ndan güncel görüntüler. Katliam günden güne derinleşiyor. Binlerce yıllık tarih, kültür ve doğa rant için talan ediliyor. Assos`ta katliam var, katliamın sorumlusu tek adam ve yaşam düşmanı rejimidir. Susmayacağız, susmayın!" denildi. 
AFAD Raporu-uygulama çelişkisi 
ÇOMÜ`den emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Assos Antik Kenti`nde yapılan çalışmalarda AFAD Projesi ile uygulama arasında affedilmez çelişkiler olduğunu ifade etti. Çanakkale Valisi İlhamı Aktaş`a yanlış bilgiler verildiğini söyleyen Perinçek, "Hazırlanan rapor ile arazide uygulananlar birbiri ile uyumsuz. Raporda yol yapılmayacak denmekte alanda 5-6 m genişlikte yol var. Raporda ağır iş makinaları kullanılmayacak denmekte, alanda 6 ağır iş makinası çalışıyor. Raporda yüksek vibrasyon oluşturulmayacak denmekte, alanda ağır iş makinalarının kırıcıları çalışıyor. Raporda şev-yamaç eğimi 35-45 derece olacak deniyor, alanda en az 65-70 derece şev-yamaç eğimi var. Raporun hiç bir yerinde alanda seki - düzlük oluşturulacağında bahsedilmiyor, alanda en az 40m genişlikte sekiler oluşturulmuş. Bunlar raporda önerilmediği halde neden oluşturuldu?" diye sordu. 
Rapor; "Portatif makineler" diyor, uygulamada ağır iş makineleri var!
Perinçek`e göre; "Raporda özel dağcı ekip tarafından portatif makinalar kullanılarak, kaya yamaç ıslahı yapılacak deniyor, alanda ağır iş makinaları yamacı parçalıyor doğal görüntüyü bozuyor. Proje kapsamındaki delgi ve ankraj işlerinde yüksek vibrasyon oluşturan delici/kırıcı makineler kullanılmayacaktır. Delgiler tercihen karot veya elektrikli makinelerle eğer bu makineler kullanılamadığı bir durumla karşılaşılırsa sadece elde taşınabilir ebatta / portatif olmak koşuluyla pnömatik delicilerle açılacaktır denmekte, alanda bunun yerine ağır iş makinaları çalışıyor. Raporda kaya-yamaç ıslah projesi inşaatı; bölgenin doğal dokusuna mümkün olan en az müdahale olacak şekilde yapılacak deniyor. Raporda şev yüksekliğinin 20 metre olacağından hiç bahsedilmiyor. Alanda en az 20 metre yükseklikte ve 79 derece eğimli şev oluşmuş durumda. Her geçen gün oluşturulan şevin yüksekliği artıyor. Alana girip şev yüksekliğini ölçme imkanımız yok. Ölçümlerimizi Google ve iş makinalarının boyutlarına bakarak tahmin ettik" dedi.
(Seçkin Sağlam) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER