Atikhisar'da 'ölüm kuyuları' açıldı

16.09.2019         

Kazdağları'nda siyanürlü altın madenine karşı tepkiler ülke ve dünya genelinde sürerken, altıncı firma katliama devam ediyor. Şirket tarafından 'siyanür kuyularının' açılmaya başlandığı haberleri yer aldı. Haberlerde ayrıca tepkiler nedeni ile siyanür kuyularının vatandaşların göremeyeceği bir yere açıldığı belirtildi.

 Çanakkale’nin tek içme ve su kaynağı Atikhisar Su Havzası’nda yüzbinlerce ağacın kesilerek, siyanürlü altın madeni işletmesi yapılmasına tepkiler devam ederken, Kanadalı altıncı şirket Alamos Gold ve yerli Ortağı Doğu Biga Madencilik A.Ş. tarafından yapılan doğa katliamı devam ediyor. Konuyla ilgili yer alan tartışmalarda siyanür kullanımının bölgenin suyu ve doğasını katledeceği belirtilmiş, bazı yetkililer ise siyanür kullanımının olmayacağı açıklamasında bulunarak altıncı şirketi savunmuştu. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre tüm tepkilere rağmen işletme sahasında siyanür kuyularının açılmaya başlandığı ve kuyulara su hattının çekildiği belirtildi. Çıkarılacak olan altın madeni için hazırlanan kuyularda siyanür ayrıştırılacağı ifade edilirken, tepkiler nedeni ile siyanür kuyularının vatandaşların göremeyeceği bir yere açıldığı belirtildi.  Altını, siyanürle ayrıştırmak için kullanılan suyun da hazırlandığı ifade edilirken, zehir kuyuları için boru hatları çekilmeye başlandığı, iş makineleri ve kamyonların özellikle Bayramiç tarafında çalışmalarını sürdürdüğü, ağaç katliamının ise geniş bir bölgede aralıksız devam ettiği belirtildi.

Siyanürlü altın madeni çalışması ve doğa katliamına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti ise 50 günü aşkın süredir devam ediyor. Eylem, il sınırlarını aşmış ülke ve dünya genelinde destek almıştı. Katliama karşı önümüzdeki günlerde yeni çalışmalar yapılarak doğa katliamının durdurulması planlanıyor. Nöbet eylemcileri, il ve ülke genelinde yapılacak eylemler ile yeni maden yasası ve siyanürlü altın madenciliğini durdurmayı amaçlıyor.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER