Avrupa'ya entegre olmalıyız

23.08.2022         Değerli okurlarım; 
 
Dünyayı kasıp kavuran bu pandemi krizinin çok büyük bir arka planı var. Bence bu bir provadan ibaretti, bu oyunun kazananları elbette ki oldu. Biraz araştırdığınızda hızla büyüyen bir e-ticaret sektörü patlaması yaşandığının hepimiz farkındayız. Bu dalgada ipi göğüsleyen iki büyük ülkenin e-ticaret patronları Jeff Bezos (Amazon) ve Jack Ma (Ali Baba) gibi isimleri sıklıkla duyar olduk. İtalya seyahatindeyken Getir markasının yatırımlarına da tanık oldum.
 
Dünya bir kabuk değişikliğine doğru ilerliyor bir yandan teknolojik hamleler bir yandan ülkelerin üretim alternatifi arayışları ve geri dönüştürülebilir enerjinin kazandığı önem bize bazı sinyalleri vermeye başladı. Ülke ekonomilerindeki dalgalanmalar dar gelirli ekonomilerin git gide alt gelirli insanların daha da fakirleşmesine neden oluyor. Sistem artık çürüyerek bizlere kapıda bekleyen dev krizi işaret ederken bunların ilk turunu Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın başlattığı da kesin. 
 
Bu savaşın kimlere yaradığının dünya gayet farkında. Rusya enerji kozunu oynayıp özellikle Avrupa`yı etkisi altına almaya çalışırken diğer taraftan Çin hammadde stoklamaya devam ediyor. Büyük oyun kurucu devletler bu duruma kayıtsız mı kaldı, elbette ki hayır. Söylentilere göre otomotiv sanayi çip ve demir saç hammaddesinde tedarik sıkıntısı yaşadığını servis ediyor. İşin aslı stokçuluk yaparak ekonomilerini gelecek krizlere karşı fırsata çevirecek alt yapıyı oluşturuyorlar. Ruslar kimlere enerji satıyor sanıyorsunuz. Dünya ekonomisi can çekişirken Almanya gibi lokomotif ülkeler Çin`e olan tedarik bağımlılığını azaltmak için doğu Avrupa ve Balkan bölgelerine yatırımlarını kaydırmaya başladılar. Üretim ağında coğrafi alternatifi, ucuz işçiliği ve genç nüfusunun bolluğunu Türkiye olarak fırsata çevirmeyi başaramazsak altın dolu kaseyi elimizle itmiş olacağız. 
 
Dedikodular dönüp duruyor tabi Çin, Rusya gibi ülkelerden oluk oluk para akacağından bahsediyorlar yesinler sizin ipe sapa gelmez dedikodularınızı. Sıra bekliyorlar zaten. Yahu bu ülkeler size babasının hayrına mı o paraları verecekler. Karşılığında mutlaka bir takım beklentileri olacak. Biraz mantık yürütün artık bu kadar saf olmayın kandırılmayın artık. 
 
İktidar tüm iplerini ekonomik sebeplerle birilerinin eline tutuşturmuş. Kriz üstüne kriz yaşayan bir ülkede mücadele veren bu halka bu kadar zulüm olmaz. Enflasyon yükseldikçe asgari ücrete zam yapılıyor. Ülkedeki işveren de çıkmaza giriyor. Vergi yükü her geçen gün daha da ağırlaşıyor işveren maaşa zammı yapsın SGK`yı mı ödesin KDV farkı mı ödesin ne yapılmaya çalışıldığı büyük bir merak konusu? Kimse saltanatından geri kalmıyor tabi el insaf.
 
Bu süreci lehimize çevirmeliyiz aksi halde bu paragrafta yazdıklarım her geçen gün katlanacak. Avrupa`nın aradığı üretim ülkesi biz olmalıyız bu disiplinle çalışmalıyız.
 
Bir provayı atlattık, bir daha ki tatbikat olacak arkasından belki savaş. Bizim bunlardan güçlü çıkabilmemiz için ülke olarak sorumluluklarımızı bilmeliyiz. Aksi halde kuryelerin internetten satın aldığınız ürünlerinizi teslim edecek ne kapınız kalacak ne pencereniz.

889

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER