Aytac "Bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun"

11.02.2019         

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, Türkiye'de her ay 125 milyon adet fatura ödemesinin gerçekleştiğini söyledi. Bu ödemelerin 5 milyon adedinin korsan ödeme merkezlerinden gerçekleştiğini kaydeden Aytac, vatandaşları korsan ödeme noktaları konusunda uyarılarda bulundu. Aytac; "Bu risklerle karşılaşmamak için vatandaşlarımızın faturası ödenecek kurumun internet sitesi veya çağrı merkezinden yetkili işlem merkezleri konusunda bilgi almaları çok önemli" dedi.

 Limak Enerji Uludağ Elektrik Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale’de 9 Bölge Müdürlüğü, 100’ü aşkın Müşteri İşlem Merkezi(MİM) ile birçok hizmet gerçekleştiriyor. Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, açıklama yayınlayarak, korsan ödeme noktaları konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Türkiye’de her ay 125 milyon adet fatura ödemesinin gerçekleştiğini söyleyen Aytac, bu ödemelerin 5 milyon adedinin korsan ödeme merkezlerinden gerçekleştiğini belirtti. Şirket Genel Müdürü Ali Erman Aytac; “Bazı kötü niyetli firmalar müşterilerden tahsil ettikleri tutarları ilgili kurumlara yatırmayarak, bir süre sonra topladıkları para ile kaçıyorlar. Elektrik, su ve doğalgaz sektörlerinin fatura adetleri bugün aylık olarak 80 milyonu bulmuş durumda. Telefon, internet ve dijital TV abonelikleri de dahil edildiğinde fatura miktarı 125 milyona çıkıyor. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı bankaların otomatik ödeme talimatı ve diğer kanalları ile aldıkları ödeme payı, pastanın yüzde 41’ini oluşturuyor. Sektörün işlem hacmi düşünüldüğünde ödeme noktalarının önemi de gözler önüne seriliyor. Bankaları sırasıyla; yaklaşık yüzde 26’lık işlem hacmi ile kurumların kendi ödeme noktaları, yüzde 15’lik hacim ile PTT, yüzde 14’lük pay ile de anlaşmalı ödeme kuruluşları takip ediyor. Korsan ödeme noktalarında ise yaklaşık 5 milyon fatura ödemesi gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.  

“Vatandaşlarımızın yetkili işlem merkezleri konusunda bilgi almaları çok önemli”

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac; “Ödeme kuruluşlarının sermaye, bilanço ve teminat tutarları BBDK tarafından kontrol ediliyor. Faaliyet iznine sahip olmayan noktalarda yapılan tahsilat işlemlerinin ve bunlara ait dekontların yasal olarak hiçbir geçerliliği bulunmuyor. Müşterilerimiz mağduriyet yaşamamak için bu konuda çok dikkatli olmalılar. Bu noktalar vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerine de erişebildikleri için ciddi riskler taşıyor. Müşterilerimiz eğer izinli ödeme noktalarında fatura tahsilatlarını gerçekleştirmedilerse, borcun ödendiği bilgisi bize zamanında veya hiç ulaşmıyor. Fatura bedeli ödenmediği için gecikme ile ilgili yasal süreçlerden sonra, enerji kesintisi işlemi gerçekleştiğinde müşteri parasını yatırdığını söyleyince bu korsan noktaların da oyunları ortaya çıkıyor. Bu süreçte vatandaşlarımız elektrik, su, doğal gaz kesintisi gibi sıkıntıların dışında dolandırılma riskiyle de karşı karşıyalar. Bu risklerle karşılaşmamak için vatandaşlarımızın faturası ödenecek kurumun internet sitesi veya çağrı merkezinden yetkili işlem merkezleri konusunda bilgi almaları çok önemli” dedi.
(Yusuf Sonkurt)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER