Az Kuru, Az Pilav ve Rus Uçağı

29.11.2015         hasankucukoba@gmail.com

Geçenler de Öğle yemeğine gittiğim çok mütevazi halk tipi bir Restoran’da bir şey dikkatimi çekti. Yemek yediğimiz tabaklar o kadar küçülmüş ki, adeta Fincan altı tabağı gibi olmuş. Restoran sahibinin samimiyetine güvenerek: Patron, hayrola: nedir bu?

 Bu tabaklar niye bu kadar ufalmış?

Abi, bildiğin gibi değil. Müşteriler tam yemek yiyemiyorlar ki!

Her kes az kuru, az pilav veya az şundan az bundan diyorlar.

Normal tabakta çok az gözüktüğü için, göze batıyor. Bu nedenle biz de tabakları küçülttük. Devam etti.....

Etin kilosu 40 lira kim tam yemek yiyebilir ki?

Onlarda haklı. Buna benzer bir diğer konuyu da otobüse binerken yaşadım.

Malum: Kent kart denen elektronik biniş kartları var, binerken kartınızı okutup geçiyorsunuz. Kartın okunduğu cihaz kontörleri bitmekte olanlara ``Dolum yaptırınız``. bitenlere de ``bakiyeniz yetersiz`` diye sesli ikaz ediyor.. Kart sahiplerinin etrafa mahcup bakışları insanı üzüyor. Yapılacak bir şey yok cihaz görevini yapıyor.

Söylemek istediğim bu değil.

İnanır mısınız! Binenlerin yarısından fazlasına ``dolum yaptırınız veya bakiyeniz yetersiz`` dedi. Ne demek bu?

Kartınız boş demek. Yani....halkımızın Otobüse binecek ve yemek yiyecek parası yok.. Eee ne var bunda, fakir olan ülke sadece biz miyiz?

Tabi ki sadece biz değiliz. O zaman bir dakika beyler! Burada söylenecek bizim de bir şeylerimizin olması gerekir. Şu milli menfaatler ve ulusal çıkarlarımız konusunu biraz açalım. Senin ülken Enerjiye bağımlı turizmle kalkınmak zorunda olan bir durumdayken,

Üç yüz milyar dolar dış borcun var iken, her iki konuda da büyük oranda bağımlı olduğun bir komşu ülkenin, ortada bir ciddi neden olmadan Uçağını düşürmen mutlaka gerekir miydi? Hele bu sataştığın ülkede Dünya`nın süper gücü ise,

efendim: hava sahamızı ihlal etti, ulusal gururumuzu koruduk demek,

,bir akıl tutulması değil mi? Tamam....sınırlarımızı koruma hakkını anladık da,

bunun savaşmaktan başka diplomatik bir yol ve yöntemi yok mu?

Haa bir de hazır Ülke gururundan bahsetmişken, Senin vatandaşın Az pilav, az kuru fasülye derken, İnsanlar Otobüse binecek para bulamazken ``ulusal gururun`` incinmiyor mu? Kimse aklımızla dalga geçmesin, bu günkü iletişim çağında Dünya `da kalkınan ülkelerin refah seviyesini ve insana verilen önemi biliyoruz.

Hiç bir ülke az kuru az pilavla muhasır medeniyet sınırına ulaşmamıştır.

Bırakalım kalkınmayı, bütün enerjimizi`` iç düşman ,dış düşman `` nutukları ile harcıyoruz.. Ülke gururu ,ulusal çıkarlar denen gerekçe  de bana inandırıcı gelmiyor.

Bu işin altında bir `` çapanoğlu`` var, Televizyonlarda izlediğimiz kadarı ile,her ne kadar bizim yetkililer orda Türkmen`lerden başka kimse yok deseler de açıkça gözüken Çeçenler var. El nusra gibi el kaidenin benzeri örgütler var. Bunlar Rusa`ya ile savaşan çoğu cihatçı guruplardır. Bunca ekonomik sıkıntılarımız varken, bir üst akıl bizi savaşa mı sokmak istiyor? Herkes gibi benim de endişem bundandır..

Rusya`nın iddası angajman kurallarının ötesinde Türkiye`nin bu cihatçı gurupları

koruma amaçlı olduğudur.. Suriye olayında boyutlarımızı aşan bir durumla karşı karşıyayız. Rusya devlet başkanı Putin`in şu konuşması oldukça düşündürücü,

Türkiye`nin bizim uçağımızı düşürmede kimin ne menfaati var?

Bu soruyu Türkiye` de kendisine soramaz mıydı?


623

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun