BOZCAADA'NIN BAĞBOZUMU

12.09.2018         turgutcamer@hotmail.com

Değerli okurlarım 19. Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali üç gün önce sona erdi.

 6-9 Eylül 2018 tarihleri arasında; “Konserler”, “Futbol Maçı”, “Tavla Turnuvası”, “Üzüm Yarışması”, “Seminerler”, “İmza Günü” ve “Sergi” etkinlikleriyle Bozcaadalılar ve Adanın konukları festival coşkusunu yaşadı. Eşimle birlikte biz de talihliler arasındaydık…

***

            Köyü olmayan bu güzel ilçemizin tarihinden biraz söz etmek istiyorum.

            Antik Çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiştir.

            1831’de yapılan ilk nüfus sayımına göre 439 Türk, 793 Rum sayılmış. Çeşitli nedenlerle başlayan göçler sonucunda Rum nüfus günümüzde 25-30 kişiye düşmüş, Türk nüfus ise 2500 kadar. Adanın yaz nüfusu 10.000’i aşmış.

            Adanın bilinen sakinleri sırasıyla Pelags’lar, Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizliler, Venedikliler ve Osmanlılardır.

            Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Bozcaada, Türkler için önem kazanmış ve 1455’te Osmanlı topraklarına katılmıştır. Balkan Savaşları sırasında 1912’de Yunanistan tarafından işgal edilen Ada, 1. Dünya Savaşının Çanakkale Savaşları döneminde İngiliz ve Fransızlar tarafından işgal edilmiş ve lojistik destek için kullanılmıştır.

*Bozcaada, Lozan Antlaşmasıyla 20 Eylül 1923’te Türkiye Cumhuriyetine bağlanmıştır.

***

              Sevgili Çanakkale OLAY okurları gerçekten dünyanın en lezzetli “Çavuş Üzümü” olan Bozcaada çavuşunu doya doya tattık. Saat 18:00’e kadar Ayazma Plajında olanlar gece Bağbozumu Festivali Programını da aksatmadan izliyorlardı.

            Festivalin resmi açılış töreninde Bozcaada Kaymakamı Mustafa AKIN ve Belediye Başkanı Dr. Hakan Can YILMAZ konuştular. Turnuvalarda ve üzüm yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini verdiler. Her ikisini de destek ve katkılarından dolayı kutluyorum.

            Festivalde güzel deyişlerimiz sık sık dillendirildi:

            “Tak sepeti koluna, haydi bağbozumuna”

            “Bağda izin olsun, üzüm yemeye yüzün olsun” gibi…

            -Bozcaada Kalesinde LİVANELİ KOROSUNU, Salhane Sahnesinde İSTANBUL GİRLS ORCHESTRA’YI, ertesi gün yine Kalede EDİP AKBAYRAM konserlerini izleme olanağını buldum.

Festivalin son günü etkinlikleri izleyemedik. Çünkü 1 günlük rezervasyonumuz vardı. Bir gece daha kalacak yer aradık ama maalesef bulamadık. Dolayısıyla da Levent ÜZÜMCÜ’NÜN Bozcada Kalesindeki “Anlatılan Senin Hikayendir” adlı tek kişilik tiyatro oyununu izleyemeden Adadan ayrıldık.

*Kaymakam Akın da 3 gün önce Bayburt Aydıntepe Kaymakamlığına atanmış. Şu anda Bozcaada’nın Kaymakamı yok!


7040

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER