Bağzı zavallılar

16.04.2014         tsavas@comu.edu.trMaşalar her dönemin en çok zarar verenleridir. Bu dönem bunlardan pek çok var maşallah… Zamanında adamı dekan yapmak için elinden geleni yapmışlar, bakıyorsun şimdi … yalayıcısının en hası olmuş. Dekanlık için onu destekleyenleri satmış, yetmemiş soruşturmalarını yürütüyor, ortada hiçbir şey yokken asın, kesin diyor adam apaçık. Neden? … korkusundan!
Duyuyoruz ki aganiki naganiki vaziyetleri nedeniyle adam ipe giderken, ulan olmuş bir hata demişler ve ipten kurtarmışlar. Adam kendisini kurtaranları ipe çekmek için elinden geleni ardına koymuyor. Neden? … korkusundan!
Sizin anlayacağınız adamın her tarafı oynuyor, bir tek orası değil…
Kurullarda bazı insanları istemiyorlar, neden çünkü bu insan kurul üyesi gibi davranıyor. Kurul üyesiyse kurul üyesidir ve gündemi sorgular, yanlış gördüğüne yanlış der, doğruya doğru…
Bunlar kurullarda istenmezler, … korkusu olanlardan seçilirler ki … korkusundan söylenenin dışına çıkmasın.
Yalancılar mı, gırla… Yalan söylemek günah değil mi? Doğruyu söylemek erdem değil mi? Adamın … korkusu olunca kim takar günahı, erdemi!
Adamı sen necisin, sen bucusun, sucusun dememişler bağırlarına basmışlar. yanlış yapıyorsunuz diyemiyor, üstüne üstelik benim alakam kalmadı, görevim bile yok, hepsini bırakacağım, burada bile durmayacağım diyor. Bakıyorsunuz hepsi yalan, hem paralı görev alıyor, hem bir yere gitmiyor, hem de onu bağrına basmış insanlara insanlık adına utanç verici şeyleri yapılanları görünce kılını bile kıpırdatmıyor. Neden? Neden olacak, … korkusu! Herhalde inancı öyle emretmiyordur, yoksa ona göre inancının emri mi bu?
Tabi bir de hastalar var. Bu hastalıkların kökenlerine inmek psikologların işi, ama şu kadarını söyleyebilirim:
Aşağılık kompleksi bu hastalığın en önemli nedeni.
Hasta olmasa bile aşağılık kompleksinden muzdarip birçok adam da var. Derinlikten yoksun, çağdaş aydınlanmaya ilişkin araçları kullanıp (kitap gibi..) bunları analiz edip sentezleyememiş, günlük yaşamın içerisinde yalnızca “dünyevi” işlerle meşgul, sohbetleri dedikodudan öteye gidemeyen, yaşam felsefesinden yoksun, dünyanın yalnızca kendi çevresinde döndüğünü zanneden, sığ… Bildiğiniz cahil adam işte! Şimdi karşısında davranışlarının ve konuşmalarının derinliğinden ezildikleri kişiler var. Bu adam kompleksli olmasın da kim olsun… Ha hep adam dedim ama bu adam sözcüğünü hem eril hem dişil olarak alabilirsiniz.
Dünya’yı bir bütün olarak algılayabilme görgümüz, zihinsel yetilerimiz nedeniyle, empati kurabilmemiz, geleceği öngörebilme yeteneğimiz bizleri Dünya’nın sorumluluğunu yüklemektedir. Bunları anlamayan, Dünya’ya hakim olduğumuzu düşünen zihniyet insanlığı hem toplumsal hem de çevresel felakete sürüklüyor.
İnsan olmanın gerekleri olarak onur, erdem, dürüstlük, iyilik, adalet kavramlarını benimsetmenin yolunu bulmalıyız. Utandırmalıyız bunları unutanları!
Ama ne yazık ki bazılarının derileri eşek derisi…

1562

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun