Balıkçılar; "Av yasakları uzatılırsa vatandaşlar daha çok balık yiyebilir"

04.04.2018         

Bu kış, havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi balıkçıları olumsuz etkiledi. Bu yıl önceki senelere göre daha az balık olduğunu ifade eden balıkçılar, av yasaklarının uzatılmasını istedi. Gazetemiz Çanakkale OLAY'a açıklama yapan balıkçılar; "Bu sezon balıkçılık durgun ve kötü geçti" dediler.

 Bu kış, havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle balık çeşitliliği önceki senelere oranla azaldı. Balık azlığı nedeniyle tezgahlar boş kalırken, bu durum balık satıcılarını da olumsuz etkiledi. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklama yaparak balık satışlarının durumunu değerlendiren Kemal Dinçer ve Cihan Büyük, bu sene balıkçılığın çok kötü geçtiğini söylediler. Kemal Dinçer, Çanakkale’deki en eski balıkçılardan biri olduğunu ve bu kadar durgun bir sezon geçirmediğini söyledi. Dinçer, yaklaşan av yasaklarından sonra vatandaşların daha taze ve güzel balık yiyebileceklerini belirterek; “Çanakkale’de hemen hemen en eski balıkçılardan bir tanesi benim. Hayatımda bu kadar durgun ve kötü bir sezon hiç geçirmedim. Bu da kış aylarının çok sıcak geçmesinden kaynaklanıyor. Palamut ve çinekop balığı soğuk hava balıkları olduğu için bu kış bu balıkları satamadık. Bizde balıkçılığın temeli, çinekop ve palamut balığının bol olmasından geçer. Bu sene uskumru balığı bol oldu ama diğer balıklar çok azdı. Yasaklarda da sardalye balığı bol olur. Yani insanlar, kışın alamadıkları balık tadını yazın sardalye ile alacaklar” dedi.

 
“Sürdürülebilir avcılık için av yasağının süresinin uzatılması gerekiyor”
Av yasaklarına değinen balıkçı Büyük,  güzel, taze ve olgun balık yiyebilmek için yasakların daha da uzatılması gerektiğini söyleyerek; “Bu sene balıkçılık çok durgun geçti, balıkçılar aç kaldı tabiri caizse. Nisan ayının 15’inde av yasağı başlayacak ama yasak sadece Trollere ve Gırgır dediğimiz büyük balıkçılara gelecek. Balıklar şuanda havyarlı olduğu için yasak gelmesi çok güzel bir şey. Yasak olduğu için balıklar daha rahat çoğalacak ve gelişecekler. O zaman da daha güzel ve taze balık satışlarımız olacak. Sürdürülebilir avcılık için özellikle küçük balıkların tutulmaması gerekiyor. Yasaklardan sonra özellikle Sardalye satışları artar ama bu yasakların çoğalması gerekiyor. Yani Gırgır ve Trollere gelen yasakların süresi uzatılmalı. Sürdürülebilir avcılık için yasakların, daha erken gelmesi ve daha geç kapanması lazım” dedi.          
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER