Balkan "Turizmci, 'ülkemize huzur, sakinlik ve güzellikler gelsin' diyor"

09.05.2019         

6 Mayıs tarihinde 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimin iptal edilmişti. Seçimin yaz aylarında olması nedeniyle tüm Türkiye ve Çanakkale'nin tatil bölgelerinde bulunan birçok işletme sahibi ve turizmci, 23 Haziran günü kapılarını İstanbullulara kapattıklarını açıkladılar. Konuyla ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY'a değerlendirmede bulunan Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan; "Turizmci, 'Artık yeter! Ülkemize huzur, sakinlik ve güzellikler gelsin' diyor" dedi.

 

 31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, YSK’nın ‘Kamu görevlisi olmayan kişilerin sandıkta görev yapmış olması’ nedeniyle iptal edilmişti. 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yaz sezonu olması nedeniyle katılımın az olacağı akılara yer etti. Bu kararın arından Türkiye’nin değişik belediyeleri, tatil bölgeleri ve işletmeleri, ’23 Haziran’da kapalıyız’ veya ’23 Haziran’da kentimizde deprem, sel, kar felaketi beklenmektedir’ gibi mizahi açıklamalar yaparak, vatandaşların 23 Haziran’da İstanbul dışına çıkmamaları, oy kullanmaları gerektiği belirtildi. Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, konuyla ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirmede bulundu. Balkan, Çanakkale, Bozcaada, Kepez Belediyeleri, işletmeleri ve turizmcileri tarafından yapılan açıklamalara; “Turizm, Çanakkale gibi sanayisi olmayan şehirlerin en önemli gelir kaynağıdır. Fakat her şeye rağmen turizmci, ‘Sen oyunu kullan, biz rezervasyon iptal ücreti almayacağız’ diyorsa, bu takdir edilesi bir durumdur. Çünkü bizim sektörümüz demokrasi, huzur, mutluk olmadan olmaz. Zaten turizmin temelinde huzur, barış ve demokrasi vardır. Huzurun olmadığı yere hiç kimse gitmez. Turizmci, ‘Artık yeter, ülkemize huzur, sakinlik ve güzellikler gelsin’ diyor” dedi. 

 
 
“Bu hareket, takdir edilesi bir durumdur”
Vatandaşın en önemli görevi, oy kullanmaktır. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’nin tatil beldelerinde bulunan işletmeciler, turizmciler, İstanbulluları oy kullanmaya çağırarak duyarlılık gösteriyorlar. Aslında şuanda kimse yeni bir seçim istemiyor ama insanımız sonuçta yarınların iyi olması için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyor. Biz de şirket olarak, oy kullanmak isteyenler için otobüs kaldırma kararı aldık. Yani biz, insanları Çanakkale’ye davet ediyoruz. Fakat 23 Haziran’da da herkes oyunu kullansın, tatilini ona göre planlasın istiyoruz. Ancak, önce herkes oyunu kullansın, biz de planımızı, programımızı ona göre yaparız. İşletme sahiplerinin, turizmcilerin ‘Siz oyunuzu kullanın, biz rezervasyonlarınızı karşılıksız bir şekilde iptal ederiz’ demesi, turizm camiasının ülkemize, yarınlarımıza ne kadar duyarlı olduğunu gösterir. Çünkü en büyük darbeyi hep turizmciler yedi. Geçen yıl da seçimler tam sezonun hareketli olduğu zamana denk gelmişti. Turizmciler o zaman da çok büyük zarar gördü.  Şuan da zaten Ramazan ayındayız, tüm turizm mekanları durdu.  Ülkenin geleceğini, kendi geleceğimizi belirleyeceğimiz seçimler önemli ama seçim nedeniyle koskocaman turizm sektörü can çekişiyor. Bunun göz ardı edilmemesi gerekiyor ama siyasetçiler göz ardı ediyorlar. Turizm, Çanakkale gibi sanayisi olmayan şehirlerin en önemli gelir kaynağıdır. Fakat her şeye rağmen turizmci, ‘Sen oyunu kullan, biz rezervasyon iptal ücreti almayacağız’ diyorsa, bu takdir edilesi bir durumdur. Çünkü bizim sektörümüz demokrasi, huzur, mutluk olmadan olmaz. Zaten turizmin temelinde huzur, barış ve demokrasi vardır. Huzurun olmadığı yere hiç kimse gitmez. Turizmci, ‘Artık yeter, ülkemize huzur, sakinlik ve güzellikler gelsin’ diyor” dedi. 
(Baykal Sağlam)
 
 
 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER