Başkan Adem Ejder'den Atatürk ismine 'ret' oyu

13.07.2018         

Eceabat Belediyesi Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısında, CHP'li Belediye Meclis üyesi Metin Övün ?ün verdiği önerge neticesinde Şahinbey Belediyesi ile ?kardeş şehir? anlaşması Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder'in ret oyuna karşılık feshedildi. Karar sonrası Şahinbey Parkı'nın 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk Parkı' olarak değiştirilme önergesi ise yine Başkan Ejder ve 2 meclis üyesinin 'ret' kararına rağmen kabul edildi.

 

CHP`li Belediye Meclis Üyesi Metin Övün

 

Kardeş şehir anlaşması feshedildi

Eceabat Belediyesi Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısında verilen önergeyle Gazi Antep’in Şahinbey Belediyesi ile ‘kardeş şehir’ anlaşması feshedildi. CHP’li Belediye Meclis üyesi Metin Övün’ün verdiği önerge, toplantıya katılan sekiz meclis üyesi ve Belediye Başkanı’nın oylamasına sunuldu. Önerge, üyelerden ‘Metin Övün, Timur Koşal, Semih Coşkun İdin, Zafer Kodak, Nail Bahşi ve Remziye Güven’ evet oylarına karşılık, ‘Belediye Başkanı Adem Ejder, Recep Tutcu ve Erol Dürmüş’ün ret oyları ile ‘6 evet 3 ret’ olarak, oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.  Alınan kararla Şahinbey Belediyesi ile ‘kardeş şehir’ anlaşması bitirildi.
 

Şahinbey Parkı ‘Gazi Mustafa Kemal’ oldu
Kararın ardından, İsmetpaşa Mahallesi Zübeyde Hanım Meydanı’nda bulunan ‘Şahinbey Parkı’nın adının ilçe ‘coğrafi ve kültürel zenginlikleri ile herhangi bir ilgisi olmadığından dolayı isminin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ olarak değiştirilmesi ile ilgili önerge oylamaya sunuldu.   Üyelerden ‘Metin Övün, Timur Koşal, Semih Coşkun İdin, Zafer Kodak, Nail Bahşi ve Remziye Güven’ evet oylarına karşılık, ‘Belediye Başkanı Adem Ejder, Recep Tutcu ve Erol Dürmüş’ün ret oyları ile 6 evet 3 ret olarak oy çokluğu ile kabul edildi. Park ismi değiştirilmesinde gerekli olan 3’de 2 çoğunluk sağlanmasından dolayı parkın yeni ismi ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ olarak değiştirildi.
 
 
“Atatürk ismine ‘ret’ oyu kullanan insanların olması üzücü bir durum”
Önergeyi meclise sunan CHP’li Meclis üyesi Övün; “Şahinbey Belediyesi ile kardeş şehir olmak Eceabat’ın zararına olmaya başladı. Etnik, kültürel ve coğrafi ilişkimiz yok. Artı Eceabat halkı bundan çok rahatsız durumda. Elektrik direklerinde, parkın içinde, çöp tenekelerinde, banklarda her yerde Şahinbey yazıyor. Dışarıdan buraya gelen vatandaşlara ‘neredesin’ diye sorduklarını vatandaş haklı olarak Şahinbey’deyim diyor. Her yeri Şahinbey yaptılar. Bunun üzerine bizde böyle bir önerge verdik ve kabul edildi. Durum bu. Şu anda halk b durumdan çok memnun” dedi.   Övün, Belediye Başkanı Ejder ve 2 meclis üyesinin parkın ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ parkı olarak değiştirilmesine ‘ret’ oyu verilmesi ile ilgili ise; “Parkın isminin 1’inci Dünya Savaşı Çanakkale Kahramanı olan ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olarak değiştirilmesi isteminin bu topraklarda yaşayan birileri tarafında ret’ edilmesi çok üzücü ve ayıp bir durumdur” ifadelerini kullandı. (Özel Haber: Eren Aşnaz)
 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER