Başkan Çetin; "Altın aranmasına müsaade etmemiz mümkün değil"

12.12.2017         

Çanakkale ve Türkiye'nin turizm cenneti Gökçeada'da Merih Madencilik Şirketi altın ve gümüş madeni arama başvurusuna, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü internet sitesinden başvurunun "olumlu olduğu" açıklamasının yapılması Gökçeada ve Çanakkale'de tepkiye yol açtı. Bugün sabah saat 9?da Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve Gökçeada halkı madene karşı farkındalık yaratmak amacı ile Çanakkale İskelesi'nden Parion Otel'e yürüyecek. Burada yapılacak basın açıklamasına çağrıda bulunan Başkan Çetin, Gazetemiz Çanakkale OLAY'a yaptığı açıklamada; "Böyle bir altın aranmasına müsaade etmemiz mümkün değil" dedi.

 Çanakkale’nin “turizm cenneti” adıyla anılan Gökçeada, altın madeni çalışmalarıyla tehdit ediliyor. Merih Madencilik Şirketi altın ve gümüş madeni arama başvurusuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü internet sitesinden yapılan duyuruda Gökçeada’nın Yuvalı mevkisinde maden araması yapacağı ifade edilirken, başvurunun “olumlu olduğu” ve ÇED sürecinin başlatıldığı belirtilmişti. Türkiye’nin turizm cennet adası olarak bilinen Göçkçeada’ya altın madeni yapılması açıklaması kısa sürede tepkiyle karşılandı. Birçok çevre örgütü ve STK madene karşı açıklamalarda bulunurken, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, bugün saat 10’da Gökçeada halkı ile beraber Çanakkale’ye gelerek Parion Otel’de bir basın açıklaması yapacak.  Sabah saat 9’da İskele Meydan’ında olacak Gökçeadalılar, açıklama öncesinde buradan Parion Otel’e yürüyüş düzenleyecekler.

 
“Toprak üstündeki değerlerimiz, toprak altındakinde daha iyi”
Yapılacak açıklamaya çağrıda bulunan Başkan Çetin, Gazetemiz Çanakkale OLAY’a yaptığı açıklamada, Gökçeada’nın turizm cenneti olarak yerini koruması için her türü mücadeleyi vereceklerini belirterek; “Biz, yerel yönetim olarak kesinlikle Gökçeada’ya altın madeni aramasına müsaade etmek düşüncesinde değiliz. Bu konuyla alakalı olarak her türlü uğraş ve mücadeleyi vereceğiz. Biz, öncelikle bürokratik anlamda bunun önüne geçilmesi için bir farkındalık yaratmak amacı ile bugün Parion Otel’de bir basın toplantısı yapacağız. Gökçeada’nın toprak üstündeki değerlerinin, toprak altındakinde daha iyi durumda olduğunu, dolayısı ile altın aranması ile birlikte yeraltı ve yeryüzü su kaynaklarımızın kirleneceğini ve burada çok ciddi sorunlar ile karşılaşacağımızı biliyoruz.  Gökçeada’nın organik tarım adası ilan edilmesi için Tarım Bakanlığı ile ortak bir çalışmamız var. Aynı zamanda Gökçeada’da gerçekten son dönemde çok ciddi bir turizm adası haline gelmiştir. Turizme çok büyük sekte vurarak zarar verecektir. Dolayısı ile böyle bir altın aranmasına müsaade etmemiz mümkün değil. Biz, Gökçeada’yı ileriki yıllarda tamamen organik ada ve bilhassa eko turizm tesisleri ile yerinde tüketimi destekleyen, insanların sağlıklı ve huzurlu yaşaması anlamında bir vizyon belirledik. Ve bu vizyonla ilerlemek istiyoruz” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER