Başkan Gökhan'dan Reina katliamı tepki; Biz nasıl bu hale geldik?

04.01.2017         

Yılbaşı gecesi, yeni yılın ilk saatinde gerçekleşen, İstanbul'un gözde eğlence kulüplerinden Riena'da 39 kişinin yaşamını yitirdiği katliama bir tepki de Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'dan geldi. Başkan Gökhan, Anadolu topraklarının, dinlerin ve mezheplerin kardeşçe yaşadıkları, kadim medeniyetlere ve inanışlara ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, "Biz niye bu hale geldik, niye böyle bir ülke olduk, niye böyle nefret ediyoruz birbirimizden? Bütün dinlerin, mezheplerin kardeşçe yaşadığı bir Anadolu coğrafyasından, nasıl oldu da buralara geldik?" diye sordu.

 İstanbul’un, hatta ülkenin en ünlü eğlence mekanlarından biri olan, adı sık sık ünlülerle anılan Reina isimli gece kulübünde meydana gelen katliam, 39 yurttaşın yaşamını yitirmesine neden oldu. 39 yurttaşın 2017 yılı, tüm ülkenin, barış, huzur umutları sadece bir saat sürdü… Hayaller, umutlar… Hepsi yarım kaldı, tüm ülkede büyük üzüntü yarattı.  Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, katliama ilişkin tepkisini, ‘kardeşlik ve barış’ kavramlarını ön plana çıkararak verdi. “Bunun olacağı tahmin ediliyor olmalıydı diye düşünüyorum” diyen Başkan Gökhan, gerici zihniyetlerin, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok yerde yeni yıl kutlamalarına ilişkin provokasyonlarına dikkat çekti. Gökhan, “Belki tahmin ediliyordu, ama yeteri kadar tedbir alınamamış olduğu anlaşılıyor. Bu sembolik bir saldırıdır. Yılbaşı gecesi, gece kulübünde bir IŞİD elemanının katliam yapmış olması manidardır” dedi. 

 
Katliamı öven paylaşımlara tepki gösterdi
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, açıklamasında katliamın ardından katliamı övün paylaşımlara da değindi. Gökhan, “Tabi ondan daha önemlisi, bu saldırı sonrasında bu saldırıyı öven insanların ortaya çıkmasıdır acı olan. Bu gerçekten insanın içini acıtıyor. Biz niye bu hale geldik, niye böyle bir ülke olduk, niye böyle nefret ediyoruz birbirimizden? Bütün dinlerin, mezheplerin kardeşçe yaşadığı bir Anadolu coğrafyasından, nasıl oldu da buralara geldik? Mezhepler arası, kökenler arası olsun, insanların dışlanması noktasında, nefret edilme noktasında, bu ülke bu duruma nasıl geldi? Bu durum çok dikkat çekicidir. Buna bir biçimde son verilmelidir. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Böyle sürüp gitmemeli, bunun son olmasını diliyorum ama, bu gidişle son da olacağa benzemiyor. Hepimizi Allah korusun… Yarın bir gün turizm sezonu açılacak ve Avrupa’dan, Amerika’dan, Rusya’dan insanlar tatile gelecekler. O insanlar bu ülkede kendilerini nasıl güvende hissedecekler? Hükümetin bir biçimde oturup, her türlü şartlanmışlıktan vazgeçip, eskiden olduğu gibi birlikte yaşamanın ortamını yaratmaları, nefret suçunu işleyenlerin kesinlikle cezalandırılmaları gerekiyor. Çanakkale’ye ‘barışın kenti’ diyoruz, burada insanları dışlamadan, ötekileştirmeden, birlikte yaşamanın gayreti içindeyiz. Umarım Türkiye de bu noktaya gelir…” ifadelerini kullandı.   (Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER