Başkan Gökhan'dan YSK kararı yorumu "Ülkenin yarısı tatmin olmamıştır"

21.04.2017         

16 Nisan'da yapılan Anayasa referandumu sonrasında CHP'nin yaptığı itirazın YSK tarafından reddedilmesi ile ilgili açıklamada bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Geri adım atmasını beklemiyordum. Başlangıçta hata yapmıştı. Bu hatadan dönmesi zor görünüyordu. Tabiatıyla maalesef belli bir şartlanmışlık var. Hukuk çiğnenmiştir. Kanunun ve kendi çıkarttığı yönetmeliğe aykırı karar almıştır. Yüzde 50 oy sahibi hayır veren insanlar ülkenin ayrısı tatmin olmamıştır" dedi.

 16 Nisan Anayasa referandumunda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesi gerekçesi ile CHP tarafından yapılan itirazları YSK’nın geçtiğimiz gün reddetmesinin ardından karara tepkiler sürüyor. YSK’nın ret kararının ardından açıklamada bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “YSK’nın bu şekilde bir karar alacağını tahmin ediyordum. YSK artık her türlü hukuksuzluğu yapmak durumunda. Geri adım atmasını beklemiyordum. Başlangıçta hata yapmıştı. Bu hatadan dönmesi zor görünüyordu. Tabiatıyla maalesef belli bir şartlanmışlık var. Hukuk çiğnenmiştir. Kanunun ve kendi çıkarttığı yönetmeliğe aykırı karar almıştır. Yüzde 50 oy sahibi hayır veren insanlar ülkenin ayrısı tatmin olmamıştır. Ülkenin ayrısı mutsuz durumdadır. Bir tarafta kabul yoksa burada başka sıkıntılar çıkar. Umarım yönetim tarzında değişikliğe gider ve herkesi kucaklamaya çalışır. Kimseyi dışlamadan ötekileştirmeden, hukuk kavramlarını öne alarak yönetimi ona göre planlarsa Türkiye’de iyi bir sonucun kabulü noktasına gelir. Ancak öyle gözükmüyor. Çünkü gerçekte şaibe var. Şaibe olması, sporu işareti olması toplumsal huzur bakımından son derce sakıncalı. Bize dışarıdan bakan insanların, yatırımcının düşünceleri de çok önemli. Hukuksuz olan bir ülkeye kimse yatırım yapmak istemez. Bunlar çok önemli” dedi. 

 
“Ülkemin geleceği için umut besliyorum”
Referandum sonucunda ülkenin yarısının ‘hayır’ demesinin umut vaat ettiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Belli bir eğitim seviyesinde olan, kırsaldan kente gelen insanların tercihleri burada çok önemli. Giderek bu şehirler daha demokrasi ve hukuka uygun düşünüyorlar. Yapılan değişiklik metnini izlemişler. Bu bağlamda kararlarını vermişler. Ankara, İstanbul ve 19 büyük şehirde hayır çıkıyor. Bunlar önemli kıstaslar. Kültür ve eğitim seviyesi yükseldikçe bu sonuçları aldık. Buda ‘evet’çilerin büyük bir bölümünün metni okumadan, irdelemeden, incelemeden ve yeteri kadar bilgi almadan verdikleri oylar. ’Evet’çilerin de en az yarısı bu metni okusaydı, ya da adaletli olarak değişiklikleri duyabilselerdi, onarlında düşüncelerinin hayır olarak değişeceğinden eminim. Haksız rekabete rağmen yüzde 50-50 çıkmasını önemsiyorum ve ülkemin geleceği için umut besliyorum” dedi. 
(Burhan Mert Balcı)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER