Başkan Gökhan şoför esnafı ile bir araya geldi "Kandırmaca politikaları ile günümüzü geçiriyoruz"

14.04.2017         

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ile kamyonetçi, kamyoncu ve minibüsçü esnafı ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Marina Restoran'da düzenlenen buluşmada konuşan Başkan Gökhan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunları eleştirerek; "Hep seçim süreçleri ile ilgili popülist yaklaşımlar, yani benim tabirimce kandırmaca politikaları ile günümüzü geçiriyoruz. İnşallah bu Pazar artık son olur ve yeni dertler edinmeyiz. Bu referandumdan "evet' çıkmasının sonucu, yeni dertlerdir. Halbuki bizim yapmamız gereken, mevcut parlamenter sistemi güçlendirmek, sistemi işler hale getirmek ve bu bağlamda yolumuza devam etmek" dedi.

 Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, esnaflar ile yaptığı toplantılara devam ediyor. Esnaf toplantıları kapsamında Başkan Gökhan, dün Marina Restoran’da Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ile kamyonetçi, kamyoncu ve minibüsçü esnafı ile bir araya geldi. Başkan Gökhan toplantıda kamyonetçi, kamyoncu ve minibüsçü esnafının sorunlarını dinledi. Toplantıda ilk olarak söz alan Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, şoför esnafının sorunlarını dile getirirken, aynı zamanda oda çalışmaları hakkında üyelere bilgiler verdi. Demir’in ardından söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, esnafların sorunlarını çözme noktasında bir araya geldiklerini ifade etti. Başkan Gökhan, ülke ekonomisinin içinde olduğu sıkıntılara değinerek; “Ülke ekonomisini bir türlü rayına oturtamadık. Bir belge çıkarıyorlar, millet yandım Allah diyor, şimdi onu düzeltmeye çalışıyoruz. O bitiyor bir şey koyuyorlar, hadi yine ortalık ayağa kalkıyor, onu düzeltmeye çalışıyoruz. Kredi sigortası dediler, bir takım rakamlar çıktı, bu ne ya dendi, şimdi ona bir tavan koydular. Yani sürekli bir yapboz. Biz hele bir bozalım, sonra düzeltiriz modunda gidiyoruz. Bu zaman kaybına neden oluyor. Halbuki bunu bir planlamak lazım, minibüsçünün, kamyoncunun gücünü bir tartmak lazım. Yani tamam devlet bir gelir elde edecek, ama gelir elde ederken biraz da bunu ödeyecek olan insanların durumuna da bakmak lazım. Bugün sabah buraya gelirken kendi ticari hayatım ile ilgili çok enteresan bir şey duydum. Biliyorsunuz, televizyonlar bas bas bağırıyor, vergisini düzenli ödeyenler yüzde 5 vergiden indirim alacak diyor. Eğer geçici vergileri, gelir vergilerini zamanında ödediysen yüzde 5 indirim alacaktık. Öğrendim ki, bu seneye mahsus değil, bir dahaki seneye mahsus olacakmış. Yani adam mı kandırıyorsunuz. Ben bile kanmışım. Sordum iniyor mu vergiler diye, seneye geçerli olacağını söylediler. Hep böyle birbirimizi dinlemeden, dertlerimizi anlamadan, kendi kafamıza göre yukarıda oturup bir şeyler kurcalıyoruz. Kandırıyoruz ve bu şekli ile ekonomik hayatımız devam ediyor. Tabi edemiyor, sıkışıyoruz. 114 milyar lira kredi dağıtılmış işadamlarına. Bugün sabah izledim, 114 milyarın tamamına yakını eski kredilerin yapılandırılması ile ilgili kullanılmış. Halbuki hedef neydi? Yeni yatırım, istihdam getireceğiz, gençlere iş bulacağız diye verilmişti. Adam zaten batmak üzere, bir nefes aldı. Esnaf için de verdiler. Esnaf için iyi oldu, ama yatırım için verilen paralar da maalesef mevcut kredilerin, dönemeyen kredilerin ödenmesi için kullanılmış” dedi. 

 
“3 yılda 5 seçim”
Oda Başkanı Demir’in; “Şu anda KOSGEB’de kredi alan Esnaf Kefaletten kredi çekemeyecek” demesi üzerine Başkan Gökhan, seçim dönemlerinde popülist vaatlerle vatandaşların ve esnafların kandırılmaya çalışıldığını belirtti. Referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda ekonominde yeni sıkıntıların yaşanacağını da ifade eden Gökhan; “Hep derdimiz var. Esnafın iş kapasitesi kapasitesi zaten olabildiğince dar. Esnaftan yararlanan insanların gelir durumları dar. Yani çark bir türlü tıkır tıkır işlemiyor. Niye işlemiyor, çünkü kamu kaynaklarını çarçur ediyoruz. Gerçekten böyle bir plansız ekonomi dünyanın hiçbir yerinde yok. Hep geri kalmış ülkelerde böyle. Biz başkanlar ile her ay toplantı yapıyoruz. Bir ay onlar bana geliyor, bir ay ben onlara gidiyorum. Bütün oda başkanları ile bir araya geliyoruz. Her başkanın üyesinin bir sürü derdi var. Onların bir kısmını beraber çözüyoruz. Ama şöyle bir oh deme noktasına gelemedik. Bakın üç senede, 2014 yerel seçimi, 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2016 7 Haziran seçimi, 2016 1 Kasım seçimi ve şimdi de referandum. 3 yılda 5 seçim… Yani buna hiçbir ekonomi dayanmaz. Amerikan ekonomisi de dayanmaz buna. Ha bire popülist teşvikler, vergiyi indiriyoruz diyerek milleti kandırma, KOSGEB’den veriyorum deyip, Esnaf Kefaletten kısmalar gibi buna benzer birçok konu, hep seçim süreçleri ile ilgili popülist yaklaşımlar, yani benim tabirimce kandırmaca politikaları ile günümüzü geçiriyoruz. İnşallah bu Pazar artık son olur ve yeni dertler edinmeyiz. Bu referandumdan ‘evet’ çıkmasının sonucu, yeni dertlerdir. Ben şimdiden söylüyorum. Halbuki bizim yapmamız gereken, mevcut parlamenter sistemi güçlendirmek, sistemi işler hale getirmek ve bu bağlamda yolumuza devam etmek. Onun için bu sıkıntıların, özellikle de sizler ile ilgili ekonomik sıkıntıların artık durmasını istiyorum” dedi. 
(Burhan Mert Balcı)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER