Başkan Mutan, yasaklanan 'Troya' kitabını dağıttı

07.11.2018         

Yazar Yusuf Ay'ın kaleme aldığı, basımını ise Kepez Belediyesi'nin 'kültür hizmetleri' kapsamında üstlendiği 'Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü' isimli çocuk kitabının okullardaki dağıtımı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştı. Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, yasaklanan kitabı Kepez Kapalı Pazar Yeri önünde açtığı bir stantla dağıttı.

 Basımını Kepez Belediyesi`nin üstlendiği, Emekli öğretmen Yusuf Ay`ın kaleme aldığı, `Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü’ adlı hikaye kitabı, kaynaklarda Troya Savaşının nedeni olarak gösterilen Paris`in sevgilisi Helen ile birlikte kaçması olayı nedeni ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştı. ‘Troia Yılı’ kapsamında basılan ve ilköğretim öğrencileri seviyesinde anlatılan Troia Kitabı`nın, tarihi gerçeklerin yok sayılarak yasaklanması tepki çekmişti. Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, basın mensupları ile yaptığı aylık olağan toplantıda duruma tepki göstermişti. Milli Eğitimin okullarda dağıtımına izin vermemesi üzerine kitabı, dışarıda açılan bir stantla dağıtacakları bilgisi veren Mutan; “Çanakkale’de, Atatürk’e hakaretler içeren bir kitap okullarda zorunlu okutulması için olarak tavsiye edilmişti. O kitaba doğru düzgün neden bakmadılar da, bizim bu Troya hikâye kitabımızı yasakladılar?” dedi.  “Troya Savaşları’nın ruhu zaten bir kız kaçırma olayı üstüne” diyen Başkan Mutan, “Paris Helen’i kaçırdığı için Troya Savaşı çıkmıştır! Tüm dünya bunu böyle biliyor. Troya Savaşının ruhu bu iken biz bu kitabı dağıttıramıyoruz!” şeklinde konuşmuştu. 

 
“Troya Yılı’na özel hazırladığımız kitabı ücretsiz alıp okuyabilirsiniz”
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda dağıtıma izin verilmeyen kitabı Kepez’de açtıkları bir stantla dağıttı. Kepez Kapalı Pazar Yeri’nde açılan stantla isteyen herkesin kitabın ücretsiz olarak alarak çocuklara okutulabileceğini belirten Başkan Mutan; “Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü’ adlı çocuk kitabını engeller koyarak okullarda dağıttırmadılar.  Söz verdiğimiz gibi okullarda dağıtımına izin verilmeyen kitabımızı bugün Kapalı Pazar Yerimizde açtığımız stantta dağıtmaya başladık. Troya Yılı’na özel hazırladığımız kitabı ücretsiz alıp gönül rahatlığı ile okuyabilir, çocuklarınıza okutabilirsiniz” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

İKİ ACI KAYIP..
10.07.2019    688