Bayramiç'te "Tarihi eser kaçakçılığı" operasyonu!

24.06.2020         

Bayramiç'te tarihi eser kaçırmak amacıyla kaçak kazı yaptığı tespit edilen 4 kişi suçüstü yakalandı. Şüpheli şahısların ev ve araçlarında yapılan aramalarda ise kenevirden tarihi eserlere kadar pek çok malzeme jandarma ekipleri tarafından muhafaza altına alınırken, şüpheliler, ikisi adli kontrolle olmak üzere serbest bırakıldı!

 

Bayramiç’in Kurşunluk Köyü Aktaş Mevkii’nde önceki gece dört kişilik bir grubun, kaçak define kazı yaptığını tespit eden Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaptıkları suçüstü operasyonu ile şahısları gözaltına alırken, şahıslarla birlikte bir adet kepçe ve bir adet de metal define arama aparatına el koydu. Olayla ilgili İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “22 Haziran  günü Çanakkale İli Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü - Aktaş mevkiinde Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan çalışmalar neticesinde; (B.B.Ö), (M.Ö.Ö), (M.Ö) ile (M.G) isimli şahıslar kepçe ile izinsiz olarak kazı yaptıkları sırada suçüstü  yakalanmıştır. Olay yerinde ele geçirilen 1 adet kepçe ve 1 adet metal define arama aparatı ile, şüpheli şahısların; ev, eklenti ve araçlarında yapılan aramalar sonucunda; 9 adet Hint keneviri bitkisi, bir adet eski döneme ait 15x3 cm ebadında göz yaşı şişesi, bir adet eski döneme ait 9x2  cm çapında kırık göz yaşı şişesi, iki adet eski döneme ait yüz figürü olan 4x3 cm, 3x2 cm taş parçası, bir adet 3 cm çapında üzerinde Osmanlı Tuğrası figürü bulunan sikke, bir adet 17x5 cm çapında eski döneme ait cam şişe, dört adet eski döneme ait kırık gözyaşı şişesi dip kısmı, bir adet 7x4 çapında metal tarihi eser, bir adet 24x9 ebadında mezar taşı, bir adet 18x6 cm tarihi eser niteliğinde taş parçası, bir adet 20x19 geometrik şekli olan üzerinde yazı bulunan taş parçası, bir adet 37x12 cm ebadında tarihi eser niteliğinde taş parçası, 9,21 gram siyah bitki tohumu, 9,61 gram beyaz bitki tohumu ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır.  Meydana gelen olay ile ilgili şüpheli şahıslar gözaltına alınmış olup, Soruşturmaya devam edilmektedir” denildi.

 

Duruşma geç saatlere kadar sürdü

Şüpheliler Bayramiç Adliyesi’ne götürülerek sorguları burada da devam etti. 4 şüpheli, ikisi adli kontrolle olmak üzere serbest bırakılırken, şüphelilerin karar sırasında psikolojik olarak etkilendikleri ve zaman zaman gözyaşlarını tutamadıkları gözlemlendi…

(Seçkin Sağlam)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER