Belediyesporların saltanatı

15.11.2020         mail@canakkaleolay.comTürkiye profesyonel liglerinin tüm kategorilerinde olduğu gibi amatör kümelerde de sponsorluğunu Belediyelerin yaptığı takımlar haksız rekabet yaratıyor... 

Süper Lig, 1.lig, 2 ve 3. liglerde Belediyelerin katkı sağlayıp, destek verdiği kulüpler gruplarda mücadele ettikleri rakiplerine karşı haksız bir yarışma ortamının doğmasına neden oluyor. Kaynak yaratmada sürekli sıkıntı çeken, varlıklarını sürdürebilmek için şans oyunları ile naklen yayınlardan gelecek ekonomiye endeksli kulüpler, tüm gereksinimleri Belediyeler tarafından karşılanan takımlara göre oldukça zorlanıyor.
 
Seyircisi olmasa da kent potansiyelini olumlu kullanan ve kurum-kuruluşlar tarafından benimsenen takımlar, Belediye ekiplerine karşı nispeten rahat gözükseler de, gelir giderlerinde hesapsız davranan kulüp yönetimleri, 3 büyüklerde olduğu gibi takımlarının geleceklerini riske atıyorlar. Her şeye rağmen, kuşkusuz en rahat olanları Belediyeler marifetiyle Türk futbolunda risk almadan yaşayan kulüpler. Bu olgu sadece futbol branşı ile de sınırlı değil. Sporun diğer dallarında da Belediyespor patentli takımları görebiliyoruz. Türkiye profesyonel liglerinde olduğu gibi 81 ilde oynanan amatör kategorilerde de durum farklılık göstermiyor. Sırtlarını Belediyelere, özellikle Büyükşehir Belediyelerine yaslayan kulüpler, rakiplerine göre, yer aldıkları lig serüvenlerine oldukça avantajlı başlıyor. 
 
Belediyelerin destek ve katkılarıyla yeni sezonlara start veren kulüpler daha çok 2. , 3.lig ile Bölgesel Amatör Liglerde görülüyor. Bigaspor yıllardan buyana BAL`da yer alıyor. Gruplarında pekçok Belediye patentli ya da kurum-kuruluş takımlarına karşı Şampiyonluk mücadelesi veriyor. Netice ortada, rakipler ipi göğüslerken, Bigaspor çarpık sistemin içinde yerinde sayıyor. Bigaspor örneğine; Bölgesel Amatör Lig`de mücadele veren Çanakkale Kulüpleri; Bozcaadaspor, Çanakkale Dardanelspor, Geliboluspor, Biga Adaspor, Yeni Çanspor, Yeşil Bayramiçspor, Kepezspor, Kocatepespor ve Mahmudiyespor`u da ekleyebiliriz. BAL`dan pek çoğu birer birer elimine olup, gittiler. Bu olgunun mutlaka düzelmesi, yani değişmesi gerekiyor. Belediyeler futbolun dışında, el değmemiş spor branşlarına hayatiyet kazandırmalı ve daha ziyade bireysel sporlara yönlenmelidir. Sporda haksız rekabet Fair-Play (Adil Oyun) ilkesine de aykırıdır.

Cahit Göveren
Klasman E Gözlemci

2081
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    679
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    608