Berkit "Dolandırıcılara dikkat!"

11.01.2019         

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, vatandaşları, '.. Avukat Bürosu' adı altında gelen, tahsilat mesajlarına karşı uyardı. TÜKODER Başkanı Berkit; "İnsanların bu tür mesajlarla karşı karşıya kalmaları halinde, bu mesajları bizlerle paylaşmalarını istiyorum" dedi.

 Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı. TÜKODER Başkanı Berkit, dolandırıcıların artık ‘… Avukat Bürosu’ adı altında vatandaşlardan para talep ettiklerini belirtti. Bu kişilerin vatandaşlardan belli bir borcu olduğunu ve borcun 4’te birini ödemelerini istediklerini söyledi. Konu hakkında Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan ile görüştüğünü söyleyen Berkit, Şarlan’ın ‘Hukuk kuruluşlarının böyle tahsilat talep etme gibi bir hakları olamaz. Bu tür talepler gelirse, bize başvurup, dilekçe örneği alıp, savcılığa suç duyurusunda bulunabilirler’ ifadelerini kullandığını söyledi. Borç tahsil etmenin bazı yöntemleri olduğunu söyleyen Berkit; “Alacak tahsil etmenin yolları, belirli yerlerden geçiyor. Yani insanları huzursuz ederek, tehdit ederek bir yere varılamaz. İnsanların bu tür mesajlarla karşı karşıya kalmaları halinde, bu mesajları bizlerle paylaşmalarını istiyorum” dedi.

 
“Aynı sorunu yaşayanlar bize başvursunlar”
TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “2019 yılına girilmesiyle birlikte, hem ilimizde hem de Türkiye’nin diğer illerinde, diğer Tüketici Dernekleri Şubelerinden öğrendiğimize göre, bazı hukuk bürolarından tüketicilere bazı mesajlar gelmektedir. Mesajlarda bazı numaralar bulunurken, o numaranın aranması istendiği ve icra gibi tehditler yapıldığı belirtilmektedir. Hatta bu mesajları kişinin aile bireylerine de gönderip, mesaj yoluyla taciz etme gibi yöntemler denenmekte. Bazı insanlar numarayı aradıklarında da bazı operatör ismi vererek ’10-16 yıl önceden borcunuz bulunmaktadır. Borcunuz, 2 bin liradır, borcunuzun 500 lirasını verin borcunuzu silelim’ gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bu konuyla ilgili Çanakkale Baro Başkanı ile görüştük. Baro Başkanı da böyle hukuk kurumlarının olamayacağını, hukukta hak aramanın veya alacakları tahsil etmenin başka türlü olduğunu söyleyerek, gerekirse bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerektiğini belirtti. Hatta bununla ilgili de Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, ‘Bu tür talepler gelirse, bize başvurup, dilekçe örneği alıp, savcılığa suç duyurusunda bulunabilirler’ dedi. Tabi bu diğer iller için de geçerli. Çünkü diğer illerde de bu gibi sıkıntılar var. Zaten bu gibi firmaların sayısı her geçen gün arıyor. Bugün bir firma alacak talep ediyorsa, aynı yöntemle başka firma alacak talep ederek, vatandaşları taciz ediyor. Hepimizin de bildiği gibi alacak tahsil etmenin yolları, belirli yerlerden geçiyor. Yani insanları huzursuz ederek, tehdit ederek bir yere varılamaz. İnsanların bu tür mesajlarla karşı karşıya kalmaları halinde, bu mesajları bizlerle paylaşmalarını istiyorum” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

150 lira için
19.06.2019    747
Atilla çok mutlu
17.06.2019    587